Avatar uživatele
Registrovaný

Jak je možné, aby firma nějak zaúčtovala např. stomilionový úplatek?

Jednou z nejnovějších zpráv o Ráthovo bandě je ta, že tato zlodějská banda uzavřela smlouvu se stavební firmou Metrostav v tom smyslu, že banda za každou přihrátou státní zakázku obdrží všimné ve výši 10% z ceny zakázky. Znamená to, že Metrostav vypočítal cenu (jistě již nadnesenou, v zájmu bandy bylo, aby byla co nejvyšší), k ní připočítal i všimné pro bandu.
Takže, když zakázka/-ky je/jsou např.ve výši 1,0 miliardy, to asi nebylo nic neobvyklého, tak všimné je 100 milionů. Stát tedy zaplatil navíc proti objektivní částce : 100 milionů + dejme tomu dalších 100 milionů, oč si Metrostav udělal "rezervu" v ceně = 200 milionů. Těchto 200 milionů jsme my poplatníci doslova vyhodili z okna ... počítáme pro ilustraci pouze zakázku v ceně 1 miliardy Kč.
A teď přichází ta otázka :
jak může firma nafingovat "výdaj" 100 milionů z každé miliardy příjmu a jak to zaúčtuje?
- úplatek je asi většinou v hotovost, třeba v nějaké krabici od vína
samozřejmě na to nemá paragon podepsaný Rathem nebo podobným mafiánem ve státních službách :-)
- dá se to uložit na nějaký účet v cizině, to ale asi na počátku bude téměř stejné, cash prachy
- jak se z pokladny dostanou do ruky toho, co je předá dál. Vyplatit mu to jako odměnu by šlo, dala by se vyúčtovat jako legální výdaj (do "5-kového účtu"), ale ten příjemce by to musel zdanit atd., o to by se o další částku snížil zisk Metrostavu nebo by to muselo býti čerpáno z následných navýšení cen.
Těch osob, co by takové "odměny" dostali a předali dále, těch by moc být nemohlo a bylo by to nápadné.
Vedl jsem hodně let podvojné účetnictví a takového risku bych se obával v jednom případě, natož u mnoha zakázek a v několika účtovacích obdobích.
Napadá mě jedna možnost a tou je rakovina podvodu v celé společnost, resp. v té části, kde se definují a prosazují státní zakázky schvalují se, oštemplují se, kontrolují se.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

U takto velkých firem, s takovým obratem a se spoustou subdodavatelů existuje obrovské množství způsobů jak to provést. U velkých stavebních zakázek je v našich krajích desetiprocentní všímné, víceméně standardem.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nemám s úplatky zkušenosti a nevím, kde na ně firmy berou peníze.
Ale pochybuji o tom, že by peníze určené na úplatky prošly účetnictvím.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Štoura

K Drap a Ivzez :
Máte bohužel pravdu,
- tzv. "černé fondy" má kdejaký fotbalový klub od té nejnižší soutěže až po ligu. Taky firmy, to je jasné, alespoň u nás. Peníze se získají prací bez fakturace, tj. ušetří se DPH, daň ... stát zapláče. Krásným příkladem jsou restaurace, proto se proti současným návrhům bouří. (Mimo jiné to taky odhaluje zkorumpované politiky, co opatření brzdí nebo prasazují jakousi "umírněnou" formu. To by se v Německu nemohlo stát, kdybych tam navrhl, že jim něco dodám bez faktur (dá se říci oboustanně výhodně), tak na mne do 10-ti minut vletí jejich policie. Oni v Německu mají jednak smysl pro nepodvádění a jednak jsou to národ udavačů, toho využívali fašisté i komunisté.
K věci: jsou reálné stamilionové černé fondy trvale vybírané a doplňované?
- pokud firma má mnoho subdodavatelů, často i sesterských podniků, ideálně i v zahraničí, velmi jí to pomáhá v podvodech, to je mnohokrát prokázaná pravda. Dají se tím zatraceně velmi snížit daně, zvýšit odpočet DPH a stát je opět možno krásně okrádat.
Jenže: stále je nutno vybrat peníze z účtu (ty černé fondy zdá se mi nestačí) a vložit je do prázdné krabice od vína. Výpisy z účtů jsou tím nejprůhlednějším a nejprůkaznějším materiálem. Pohyb cash peněz není moc velký, je to jednak nepraktické a jednak možné jen do pár desítek tisíc Kč a 10% z objemu státních stavebních zakázek je sakra pár desítek miliard za rok !!!
To, co mne napadá se ani nedá napsat, to by někdo mohl označit za hanobení státu. :-(

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.