Pepa25

Jak hodnotíte, že podle posledního průzkumu čtvrtina lidí odmítá očkování proti COVIDu?

Je to podle vás moc, nebo málo? Osobně mě to nepřekvapuje a tipuju, že nakonec 15% nebude očkovaných ze zdravotních důvodů a 15% očkování odmítne z přesvědčení (nejčastěji voliči protisystémových stran, příznivci konspiračních teorií nebo ženy s alternativním přístupem ke zdraví). Jde ale o různorodou skupinu, takže rozhodně není možné jejich pohnutky házet do jednoho pytle ani si nemyslím, že bychom to měli odsuzovat. Pro úplnost, někdy v začátcích očkování ho odmítala témeř polovina. Odkaz na oba průzkumy: https://www.id­nes.cz/… a https://www.i­rozhlas.cz/

Nejlepší odpověď
Malvína

Mně spíš přijde úsměvné, jak se hned k odpůrci očkováni přišoupne něco ohledně konspiračních teorií. To zmiňujete často. Kam na to chodíte?
“Nemyslím, že bychom to měli odsuzovat”, ale rozvést to musím. Jako by nestačilo zůstat jen u “odmítne z přesvědčení”. Jen se pozastavuji nad tím, jak se (zejména zde) pohlíží na odpůrce očkování jako na ty, “díky” kterým tu covid bude, že my jsme nezodpovědní. Pepo, nezlobte se na mě, ale vy na to nepřímo narážíte často, například v diskuzích.

Očkování není povinné, takže mi procento odmítačů nepřijde vysoké. Čísla jsou jistě podobná v porovnání s jinými očkování, která taktéž nejsou povinná. V začátcích, kdy se objevily první vakcíny, byl strach z neznámého. Později to začínalo být “všední” záležitostí, že se jde na očkování. Veliké procento bych přidělila pracujícím, kteří odjíždí za prací do ciziny, zdravotníkům. Další budou určitě senioři, postarší lidé, nemocní lidé (kteří ale vakcínu snesou), jejichž stav by se mohl při covidu rapidně zhoršit.

Ještě doplním, že druhý odstavec je v podstatě snůška sesmolených “info” z médií, jak to asi je. Já patřím do kategorie “konspirační teorie”, takže jsem se snažila odpovídat na vaší úrovni.

Další odpovědi
Ametyst

Nejspíš je očkování dobrovolné, takže odmítnout ho není nic proti ničemu. Škatulkovat a nálepkovat lidi, co se nenechají očkovat je hloupé: každý nežije ve velkoměstech, nemačká se v hromadné dopravě a nemá kolem sebe lidi starší nebo mladší generace. Také ne každý se ohledně svého zdraví spoléhá na instituce, místo na sebe.

Kelt

Tak já jsem zrovna jeden z nich. Manželka měla v práci kolegyni, která po dvou dávkách umřela. Měla 46 let a necítila se dobře, ale naléhali na ni. A že umřelo více lidí po očkování je jedna věc. A propaganda ohledně očkování, nebo diskriminace neočkovaných je jedna věc, ale zatím mne nikdo nepřesvědčil, že tomu mohu věřit a že je to bezpečné. A průzkumy jsou na dvě věci … K čemu je výsledek – x % by chtělo a y % by možná chtělo. A jestli je to zadarmo… No není to zadarmo – když se nechám očkovat, tak to někomu zaplatí z pojištění. Takže na prvním místě nejde o zdraví, ale o prachy.

Reganois

Opět musím souhlasit s uživatelkou Malvína. K otázce: chtěl bych mít také takové jednoduché vnímání světa jako Vy. Nereflektujete celkem primární aspekt samotné diskuze a to, že lidé jsou i emočně a psychicky nastavení. Ona psychika a vnímání očkování není spojena jen s konspiracemi, ale převážně z přirozeného odstupu člověka a jeho distancu od systémového procesu. A v rámci očkování se tento distanc násobí. Jsou mezi námi lidé, kteří jsou chytří, vzdělaní a věří zejména sami sobě a jsou skeptičtí vůči samotnému centrálnímu systému – nejen dnes, ale prakticky dlouhodobě (neznamená to, že volí antisystémové strany), jen kriticky nahlížejí na nynější systém a podle toho se tak chovají a já jejich postoj respektuji.

Demokracie netkví pouze v tom, že člověk má právo na názor, ale také má právo na svobodné jednání a rozhodnutí. Tím, že Vy značnou část označíte jako konzumenty konspiračních teorií prakticky tuto diskuzi nabouráváta a uměle tak zaháníte názorové oponenty do kouta, tedy že jejich postoj není adekvátní k situaci, ale to ve svobodné společnosti takto fungovat nemá, zejména když ani Vy sám nemůžete plně dokázat jasnou účinnost vakcíny. Ta diskuze je i mezi odbornou veřejností a jen mediální prsotředí dává zejména prostor zástupcům dvou vyhraněných táborů, což prosím neodráží náladu ve společnosti, ale uměle vzbuzuje. Neživme tuto půdu, kdy jakoby stojíme proti sobě, to platí pouze v malých skupinách společnosti. Tyto typy „diskuzí“ jsou čím dál častější a není to dobře.

I já jsem mírně skeptický (ne proti, ale ani jásavě pro) a rozhodně nejsem konzumentem konspiračních teorií, ale pečlivě zvažuju pro a proti a často dávám za pravdu i lidem, kteří jsou skeptičtější než já. A jsou to vzdělaní lidé. A nezapomínejte (když už jste zmínil jednu stranu jako krajní případ), že jsou zase fanaticky nastavení občané, kteří v tom vidí jako spásu a vnucují to ostatním.

Užívejte benefitu, že sám se můžete svobodně rozhodnout, zda se naočkujete a nechte se tak rozhodnout i své spoluobčany. Často i skeptici se nakonec naočkovat nechají, ale ne způsobem, že je bude někdo přesvědčovat a nutit. Prvně ale je nešťastné nálepkovat lidi, protože nezapadjí do Vašeho vnímání světa.

Dochy

Je to dost a podle mně je to chyba státu. Moc tlačí na pilu místo toho, aby se pustil do rozumné osvěty s tím, aby dal slovo i ROZUMNÝM a kvalifikovaným odpůrcům očkování. Teď jsem zaslechl kousek z nějakého rozhovoru, kdy moderátor se snažil bioložku s jiným názorem na aktuální očkování dotlačit k jasné dopovědi typu „jsem pro očkování“ či „jsem proti očkování“ – zatímco ona měla konzistentní názor někde uprostřed s tím, že tlačit do očkování každého je blbost… To je špatně. Proč nutit lidi do extrémů? Máme to tu v té společnosti pořád a čím dál silnější… „Kdo není s námi, je proti nám“ – ale tak to nefunguje, nebo by alespoň nemělo.

zjentek

Tak ono to bývá tak nějak pravidlem každé společnosti, že 85 až 95% jejího obsahu tvoří „stádní“ typy a jen 5 až 15% v ní nebývá tzv. „hovězím“ či skopovým. Je to stará věc, nic převratného a že se tahle statistika ani v budoucnu měnit nebude, tím jsem si jist. Nejprve se člověk bude muset změnit evolučně, aby jeho chování následně ovlivňovalo statistiky procentuálně.

annas

VZP rozesílá neočkovaným výhružné dopisy, za očkování do 15. 12. nabízí Kč 500. Možná příspěvek někoho dalšího osloví. Peníze jsou určeny n nákup v lékaráně. Říkal mně známý magistr, že lidé nakupují přípravkv, které viděli doporučované v TV, nebo jim o nich někdo řekl, zřejmě je ani nepotřebují, ale domnívají se, že svému zdraví prospěli.

D9vám se na očkování i některé jiníé choroby z pohledu altenastivní medicín,a známého, jehož otec už sic nežije ,ale byl to lékař virolog. Nebo proti očkování je MUDr. Peková.

da ny

Nehodnotím, respektuji svobodnou volbu každého člověka.
Nemám ráda „honbu na čarodějnice“. Nejsem příznivcem nátlaku, nikde, ani tady doma…
Nespoléhám na čísla, dávná, novodobá i současná historie je toho důkazem. Těmi lze nakládat odlišně i manipulovat v každé společnosti, instituci. Konspirační teorie mne při mém rozhodování neovlivňují (zřídka jsem přihlédla, ověřovala jsem). Jen jsem si párkrát v životě už řekla „:A vida a pak, že na každém šprochu, není pravdy trochu.“ :D To když se ze „zaručeného hoaxu“, za nějaký čas vyklubal podložený, holý fakt (objevilo se i během covidového času, pandemie. Stejný redaktor v TV dementující „hoax“, za nějaký čas ve zprávách sdělil „odhalené/přiz­nané“).
Pravdu vždycky někdo vyšťourá, někdy po měsících, po letech, desítkách let….

da ny

S odtupem času:
https://odyse­e.com/Fullmich:b?fbc­lid=IwAR3CIr-ftFNUoWVtKRPUm­xOhhw9ZWyIKXs6MHVLdoJ­MeJqUjh2FxTYz­Rr3c

da ny

Lékařka komentuje odmítmutí, podepsat se na vakcinaci dětí 12+
https://nastub­.cz/w/cfPjPtQKWFkCn1Y7rd­pf1e?fbclid=I­wAR2ib8ziapZjKJ7Gr1JZq1y-2gK4Fz31gm5X1­Tgd06ArpBmRKI­aHr5A-Nr8
Co lékař, jiný názor, jiné zkušenosti.
S odborníky a „odborníky“ na covid je to podobně.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Kelt> velmi mě mrzí, pokud znáte osobně někoho, kdo zemřel. SÚKL už takových případů eviduje desítky, ale je mi jasné, že vzhledem k tomu, že každý je před 4–5 osob zná v této zemi s kterým, tak dopad těchto zpráv je a bude velký.
Že můžete věřit očkování vyplývá ze statistiky: na 5,6 milionu aplikovaných očkování připadá 77 úmrtí (a to jsou všechna úmrtí po očkování, i ta, kde nemusí být žádná souvislost, jen časová následnost). Pravděpodobnost 1:73000.
Že je očkování zadarmo podle mě není arguement – ani pro zastánce, ani pro odpůrce. A co se týká nákladů, tak jsou jednoznačně vyšší náklady na lockdown a zdravotnictví než na vakcíny (mimochodem to samé platí i pro plošné testování: stálo a stojí sice majlant, ale ušetřené peníze z titulu zlepšení pandemie jsou ještě vyšší).

da ny

Je třeba si uvědomit, že mnoho institucí „sleduje/eviduje“ nežádoucí účinky po vakcinaci velmi omezenou/krátkou dobu (okamžité reakce). Následné „nežádoucí účinky“, úmrtí, onemocnění i nutné operace srdce, menší či větší následky (neurologické, záněty některých dalších orgánů, omezení tvorby buněk v kostní dřeni, únava aj.), po 2 –3 a více měsících, už NIKDO do souvislosti (následky) a statistik neuvádí/nespojuje.
Není to „problém“ jen v ČR.

Pepa25

Malvína: napsal jsem nejčastěji a opravdu nikoho neodsuzuji. Kam chodím na to, že velká část odpůrců očkování šíří konspirační teorie? Z jejich sociálních sítí. Pokud chcete, dodám odkazy …
Co se týká odmítání z přesvědčení: to přesvědčení vždy z něčeho vznikne (z vlastní zkušenosti, zkušenosti okolí, infromací, které se člověk doví …). Mě zajímají ti, kteří si přesvědčení budují z pochybných videí a dalších anonymních informací na internetu …
Ad odpůrci očkování jsou nezodpovědní: to jsem nenapsal, tak mi to prosím nevkládejte do úst!
Očkování není povinné, ale je velký rozdíl mezi očkováním třeba proti klíšťové encefalitidě a COVIDU a jiným infekčním nemocem, nemyslíte?
Jinak výše uvedené úvahy o odpůrcích očkování nejsou „sesmolené informace z médií“, ale můj názor (uvozuji to „osobně si myslím …“). Když mi napíšete, že si myslíte, že mezi odpůrci je větší podíl lidí z té třetí skupiny (alternativně řešící zdraví), tak o tom můžeme diskutovat. Ale prosím ne osobními útoky

Malvína

Pepo, nechejte si odkazy. Já konspirační teorie nešířím, tak se nemusím inspirovat. Díky však za nabídku.
Když mám svůj mozek a selský rozum, tak se taky hodí mě zaškatulkovat ke konspiračním teoriím? Podívejte, ta mediální masírka takovým způsobem odrazuje, že i kdybych někdy v budoucnu o očkování přemýšlela, tak po posledním uplynulém roce ne. Čtu informace ze zahraničí, o covidu v jiných zemích mám taktéž informace z první ruky (člen rodiny). Všude de hlásá, jak je to dobrovolné, ale není! Chceš chodit do hospody, do kina nebo jet na dovolenou? Nech si píchnout včelku a brána volnosti se ti otevře.
Co se týká té nezodpovědnosti, nenapsala jsem, že jste to napsal, ti jsme se nepochopili. A jestli jsem to nešťastně podala, tak úplně stejně, jako vy vaši otázku, kde jste lidi zaškatulkoval, čímž jste je mohl snad u urazit. Neřeším.

Ne, opravdu si nemyslím, že by v očkování na encefalitidu a covid bylo rozdílné. Snad jen v tom, proti čemu má sloužit.
Vezmu to z trošku jiné stránky, když nadhazujete encefalitidu. Co třeba takový AIDS? Mnohem zavážnější nemoc. Dostat ji můžete i pro záchraně života osoby, která je HIV pozitivní. Člověk si může zajít na testy, ale když vyjde jako pozitivní (například v anonymních stáncích na různých akcích), nikoho dál nezajímáte. Je na vás, zda se půjdete nahlásit k lékaři a do databáze. V případě nezodpovědného jedince se stane to, že bude vesele roznášet vir dál. Ten jak dostanete, jste jasnej. Výsledek? Závažnější onemocnění, ale zdaleka se k němu nevážou taková opatření, taková informovanost pro okolí, a při AIDS nedostanete takový cejch, jako u covidu. Jen příklad, když jste vytáhl encefalitidu.
Já na vás doposud nějak neútočila a v plánu to ani nemám. Respektuji názory druhých, jen když to umí i druhá strana. 🙂

Pepa25

Jo a ještě jednou: nikde jsem nepsal, že VŠICHNI odpůrci očkování jsou přiznivci konspirační teorií.

Pepa25

Vy vážně chcete srovnávat COVID a AIDS z pohledu infekčnosti, možností prevence a způsobu přenosu?

Malvína

Vy vážně chcete říct, že očkování na encefalitidu je méně podstatné a důležité než na covid?

Pepa25

To má být vtip? Samozřejmě. Očkování proti encefalitidě je prospěšné, vysoce doporučované, osobně jsem očkovaný, ale na rozdíl od viru se klíšťatům můžete lépe vyhnout a nejde o infekční nemoc!

Ametyst

Miluju konspirační teorie, protože tříbí myšlení, a protože jsou to jen teorie: můžu si kecat, co chci, ale nezmění se vůbec nic, ani se nic nepohne ani o milimetr.

Pepa25

Konspirační teorie jsou nezajímavé, protože jsou v podstatě všechny na jedno brdo: stačí na základním, „oficiálním“ příběhu nají jeden „nesedící“ detail a patřičně ho rozvinout. Zajímavější jsou lidé, kteřé jim věří. Vždy je t oo celkovém pohledu na svět a pokud někdo věří nečemu. tak má tendenci věřit všemu. Opakované se setkávám s tím, že lidé lidé svěřují peníze povodníkům, protože ti přijdou s příběhem, že díky tomuto tokenu, kryptoměně nebo projektu nebudou závislí na systému – a když o peníze přijdou, tak viní systém. Prostě ti lidé, co mají tendence tomu podléhat pod heslem „nebuď jako ovce“ sebou jako ovce nechají manipulovat …