Boy 13

Jak fungují rádiové vlny a jaké jsou jejich druhy?

Chtěl bych se zeptat, jak fungují rádiové vlny, jaké jsou jejich délky, na jakou vzdálenost se používaj jaké typy atdl. Jak funguje mobilní hovor, funguje na základě mikrovln? A proč se mobilní hovory mezi sebou neruší a neslyšíme v pozadí i ostatní, kdyh jsou zde frekvence. A co je to analogoý a digitální přenos, jak funguje wifi a internet? A dalo by se volat např.z pouště nebo někde uprostřed pacifiku normálním běžným mobilním telefonem? A ty vlny, co vysílají rádio, tak ve vzduchu přenáší zvuk, který prostě neslyšíme a tím pádem písničky a mluvenené slovo prochází skrz naše orgány. Děkuji za odpovědi. 🙂

Nejlepší odpověď
Edison

UTFG: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/R%C3%A1diov%C3%A9_vlny

Mikrovlny už je jiná část EM spektra.

Hele… víš co? Tvůj dotaz už je na dva ročníky střední školy. Tak si začni už něco taky hledat sám. Takovej Marconi na tom strávil celej život a to neměl INTERNET! Ty to máš mnohem jednodušší.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/R%C3%A1diov%C3%A9_vlny

Další odpovědi
Dochy

Příliš obsáhlá otázka. Rádiové vlny je část ze spektra el.mag. vlnění. Na všech asi 15 otázek obsažených v „dotazu“ není snadné najednou odpovědět. Trochu nastuduj (viz Edison) a pak se zeptej konrétně.

Edison

V otázkách bys měl postupovat postupně. Co je EM vlnění, co z toho jsou rádiové vlny. Jak funguje modulace, vlastnosti jednotlivých délek, od základů ke složitějším otázkám. Máš v tom zmatek, který podle mě vyžaduje natolik obšírnou přednášku od základů fyziky, že tady by bylo dost nevhodné to všechno popisovat a měl bys taky zapojit svoji aktivitu ne jen psaním zmatených otázek, ale na každou otázku jednotlivě, ale hlavně postupně si najít jednoduché odpovědi.

Edison

Jak funguje mobilní hovor jsem tu popsal dost nedávno. WiFi funguje dost podobně. V místech nepokrytých GSM signálem se používají satelitní telefony. Rozdíl mezi zvukem a EM vlněním jsem tu už taky nedávno popsal. Opakovat se nebudu, HLEDEJ!