jsemzvedavy

Jak funguje utahovací moment při montování? Jak to utáhnout např. na 10Nm?

Odpovědi
Dochy

Jak by fungoval? Zkrátka to utáhneš momentem 10Nm. Buď to vezmeš od oka, nebo použiješ momentový klíč. Pokud Ti nevyhovuje ani jedno, tak vezmeš klíč,, dáš ho do páky metr dlouhé a dotáhneš s pomocí pružinové váhy uchycené na konec páky takovým tahem, aby váha ukázala 1kg. (můžeš kratší páku, pak ale větší sílu – tak aby vzdálenost krát síla stále odpovídala. Přidržení klíče rukou na druhé straně na přesnosti nic nemění a je žádoucí – abys zbytečně nezatěžoval šroub do ohybu.

Kepler

Zkušený montér to pozná citem. ale většinou je nutný (a dokonce předepsaný) přesnější utahovací moment, který lze nastavit na momentovém klíči.