JájsemRaibek

Jak funguje tlačítko bdělosti v lokomotivě?

Že musí mašinfíra v určitých intervalech stisknout tzv. tlačítko bdělosti vím. Pokud tak neučiní, vlak se zastaví. Musí toto tlačítko mačkat i v případě, že stojí a čeká třeba na signál volno? Ne že by se vlak zastavl, když stojí, ale aby třeba neusnul.

Nejlepší odpověď
arygnoc

slangovo sa tomu tlačítku hovorí „mrtvý muž“ (mŕtvy muž).

pri státí nie je potrebné tlačítko tlačiť.

bez jeho stlačenia nie je možné lokomotívu ani rozbehnúť – u elektrických (diesel-elektrických) lokomotív prerušuje tok elektrického prúdu ku trakčným motorom a zapína havarijné (vzduchové) čeľusťové brzdy (ich čeľuste sú pri stání zovrené).
ako to bolo u parných lokomotív, neviem.

;-Q

Další odpovědi
lexx

myslím že ne, příslušnej SW to správně vyhodnotí ale nejsem z oboru a může bejt jinak…

honza19hk

ono asi záleží u jaký lokomotivy, stará bardotka se kterou jsem jezdil já to neměla.