nyjono

Jak dlouho trvá vyšetření CT? Přibližně. Máte někdo zkušenost?

Potřebuju naplánovat další akce a nevím, od čeho se odrazit.
Jsme objednaný na 7 hod, tak myslím, že budeme 1. na řadě.
Díky.

Doplnuji, kdyby někdo potřeboval vědět.
Byli jsme hotoví během 5 minut. Zádné svlékání se nekonalo, dokonce mohly zůstat na nohou i boty.

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, co vám budou vyšetřovat. Doba vyšetření je od 10 minut do půl hodiny.

Teoreticky je možné čas dodržet, , ale někdy se stane, že přivezou pacienta s úrazem, nebo jinými urgentním problémem, tudíž takoví mají přednost. Může, ale nemusí se nic stát.

Byla jsem zhruba před rokem na CT po úrazu, tudíž přednostní vyšetření. Odhaduji čas na 10 minut.

Podívala jsem se na víc informací v odkazu.

„Celková délka CT vyšetření trvá mezi 10–30 minutami. Vlastní skenování trvá pouze několik sekund, většinou nejvíce do 30 sec. Většina času je tak věnována přípravě vyšetření, plánování a ověřování, zdali jsou získaná data dostatečně kvalitní. Diagnostické zhodnocení je ale podstatně delší, výsledky se pacient dozví následující dny. Výjimkou jsou samozřejmě urgentní vyšetření, např. traumata.“

https://www.nem­jbc.cz/cs/odde­leni/radiodiag­nosticke-oddeleni/vyse­trovaci-metody/ct-vysetreni.html

Další odpovědi
Hufnágl

Já byl na CT po dvakráte, a každé vyšetření trvalo přibližně 15 minut.

orwell

Rovněž jsem měl několikrát „tu čest“. Vlastní skenování i s povely „nedýchat“, „můžete dýchat“ včetně popojíždění v tunelu bych odhadoval tak na cca 5 minut (v mém případě). Nikdy jsem to nestopoval. Pokud tě zajímá celkový čas, musíš tam připočítat ještě čas strávený v kabince (svlečení a oblečení). Jak dlouho ale budeš čekat na vyzvání ke vstupu na vyšetření, těžko říct. Stanovený čas při objednání bych chápal jako orientační.

Dochy

Záleží co a jak se vyšetřuje.
Souhlasím s tím, že v mnoha případech na samotné skenování stačí pár sekund – až pár desítek sekund. Byl jsem tam zatím jednou na plicích a pokud jsem to dobře pochopil, tak jeden rychlej průjezd aby si sestřičke testnula zda všechno správně projde (odkud kam skenovat a tak) a nejspíš i abych já věděl co mám čekat a necukal se jim pak při skenování a pak druhej rychlej průjezd „naostro“ a bylo hotovo.

Ale bude se skoro určitě lišit podle toho co se skenuje, jakým přístrojem, jaké je požadované rozlišení, zda je nutné podávat kontrastní látku (u mně ne) apod.

Při mém vyšetření nejvíc času zabrala asi administrativa – než si sestřička (ok, asi bych ji měl titulovat asi jinak, ale nevím jak) opsala info z kartičky a nějak to spárovala se žádankou a pak převlékání.

Hufnágl

Annas se mýlí, že vlastní skenování trvá max. 30 sec.

Dochy

Co konkrétně Ti skenovali. Myslím že na základě jedné zkušenosti nelze automaticky odmítat jiné informace. Absolvoval jsem a samotné skenování rozhodně netrvalo déle než 15s. Ale netvrdím, že někdo jiný bude mít jinou zkušenost. Dokážu si představit, že třeba při CT hlavy to bude o něčem jiném, protože 1) lebka docela překáží, 2) je požadována jiná přesnost/rozlišení

annas

Hufnágl,

nevěděla jsem, že jste odborník na lékařské vyšetření.

Annas převzala informaci z nemocnice v Jablonci, tudíž se obraťte na vedení nemocnice, že i když CT provozují, jejich informace jsou chybné.

Vidím, že Nasiin je rovněž znalec CT.

vagra

Předesílám, že CT vyšetření absolvuji každý rok, 12 let. Vlastní skenování je doba od pokynu „nedýchat," až po „můžete dýchat." Odhaduji celkově, na 15–20 sec. Příprava, včetně napíchnutí žíly,popojíždění, skenování a následný klid v čekárně, není „vlastní skenování"Chtěl bych vidět toho supermana, který vydrží nedýchat 15 min. Souhlasím s celkovou dobou vyšetření asi 15–25 min. Ale je to individuální podle toho, který orgán je Computerovou Tomografií zkoumán.