Zvydavy Kluk

Jak dlouho se uchovává zbytková elektřina v nabíječce po odpojení ze sítě?

Večer jsem si přesouval nabíječku z jedné zásuvky do druhé. Než jsem ji připojil do sítě, napojil jsem na ní mobil. Ten se na pár sekund začal nabíjet. Myslím si, že to byla zbytková elektřina, ale nikdy předtím se mi to nestalo. Udělal jsem experiment a nechal nabíječku v zásuvce tak půl hodiny. Poté jsem celý svůj postup opakoval. Nic se nestalo. Tak by mě zajímalo, jak dlouho se uchovává zbytková elektřina v nabíječce, pokud vůbec a jak dlouho by nabíječka musela být zapojená do sítě, aby se něco takového stalo?

Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
elkon

Obecně, pár vteřin podrží napětí kondenzátory (záleží na jejich velikosti), také může působit statický náboj.

Další odpovědi
aliendrone

To bys musel mít v nabíječce superkondenzátory, aby ti po odpojení od sítě nabíjela několik sekund. Což lze ve výrobku za pár korun těžko očekávat. ;)

Spíš se jedná o nedostatek OS, než si přelouskal a rozhodl, co se děje po připojení. Elkon má pravdeu, kondíky chvíli „podrží elektřinu“, zvláště když mají vysokou kapacitu, ale záleží i na způsobu vybíjení. Při velké zátěži (což BTW nabíjení je) se vybijí bleskově, takže reálně ti mohlo nabíjení PROBLIKNOUT na zlomek sekundy, delší prodleva signalizace nabíjení jde na vrub nedostaku OS, popřípadě vytížení TLF.

Nabitý kondenzátor se vybije sám od sebe i bez zátěže, je to jen otázka času. Vzpomínám na koňská léta, kdy hodní hoši (jako jsem JÁ) kuchali ze starých TV kondenzátory, kontakty strčili na chvilku do zásuvky a pak náhodně kolemjdoucímu kondík hodili „CHYTEJ“! Srandy KOPEC!! ;) :)

BTW – než to začneš zkoušet, nastuduj si něco o kondenzátorech. Není vhodný každý a mohlo by se ti VELMI SNADNO stát, že ti při špatné volbě po připojení bouchne přímo do držtičky/očíček. Jéje, to bych chtěl vidět, srandy není nikdy dost. ;) :D :D

Dochy

Zbytková elektřina (v daném kontextu) neexistuje – chybný termín. Nabité kondenzátory se postupně vybíjejí a to různou rychlostí v závislosti na zapojení kvalitě, zatížení. Součástí požadavků na el. zařízení je, aby se kondenzátory v obvodu po odpojení vybili během několika sekund pod nebezpečnou úroveň. Takže i nabíječka bez zatížení by se měla vybít během řekněme deseti sekund. Při zatížení je to v řádu desetin sekundy (vybití pod mez, kdy ještě nějak funguje, nějaké napětí (desetiny voltu) na těch kondících zůstane hodně dlouho.
Proč řešit nebezpečnou úroveň naoětí? Vstupní kondenzátor se nabije na napětí přes 300V, což by mohlo být nebezpečné pro neopatrného servisního technika (nebo hloupého neinformovaného šťourala)

Emefej

alien > ??? Jak střídavým proudem ze zásuvky nabiješ kondík? Já myslel, že pro střídavý proud je kondenzátor propustný.

cochee

No nabiješ… záleží na okamžiku, ve kterém u kondu přerušíš obvod, kde se právě nachází na sinusovce napětí. Bude to někde chvilku po amplitudě, napětí kondu bude za napětím sítě opožděno. Hlavně ale to sem alien vůbec neměl psát, chytne se toho nějaký blbec a bude to zkoušet a zařve u toho, zde přestává sranda.