Pipka

Jak dlouho oddělit berana?

Ahojky,oddělila jsem berana od oveček,ale nevím na jak dlouho,kdy je mohu zase dát dohromady,nechci jehňátka :)na zimu

Nejlepší odpověď
Drap

Neni obecná rada na jak dlouho. Běžně se beran nechává u stáda a jehňata se rodí v zimě., nebo brzy z jara. Pokud chci bahnění posunout , musím počítat s tím, že březost ovcí je cca 150 dní. Pokud chci jehňata tedy koncem února, nebo začátkem března termín je na konci září. Musím počítat i s nějakou časovou prodlevou, nebo mít berana prubíře, se značkovacím zařízením, aby označil, která ovce je v říji. Pokud ho nemám, osobně bych dal berana ke stádu na začátku září.. Neni nutno berana ani oddělovat. Postačí mu připnout zástěrku, aby nemohl ovce oplodnit.