Lgee

Jak dlouho má platnost vzdělání?

Až do smrti, nebo kdy končí platnost jednotlivých vzdělání? Když má člověk např. vysokoškolské vzdělání, jakou platnost toto vzdělání má?

Nejlepší odpověď
elkon

Trvale, ale některé obory mají nástavby pro zvyšování kvalifikace nebo lékaři dělají atestace. Nebo jsou různé kurzy, bez kterých třeba nelze v oboru pracovat. Např. svařování nebo pro elektrikáře vyhl. 50, která se musí každé tři roky obnovovat a bez níž by nemohl pracovat samostatně. Možností je více. Je na každém jednotlivci, jak se k tomu postaví.

Další odpovědi
zjentek

Pokud se člověk svému vzdělání v praxi nevěnuje, jeho „platnost“ končí dříve, než by si byl schopen připustit. Také jde o jeden z největších paradoxů v zaměstnavatelské politice či pracovním právu. Př: Strážník? Ukaž maturitní vysvědčení a pracuj (kupř. braň lidem ve svobodě při vládních nařízeních).

Rokio

Až do smrti.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

da ny

Dosažené vzdělání má platnost trvalou (do smrti). To nikdo nikomu
nevezme/neupře. S možností výkonu povolání, je to jinak (viz. elkon).
Zmíněný svářeč musí pravidelně obhájit/vykonat státní zkoušky, aby mohl tuto činnost dále vykonávat (musí si je zaplatit nebo hradí zaměstnavatel).
Tak je to i v řadě dalších profesí (strojvedoucí, plynař, elektrikář s kulatým razítkem,
lékař musí udržovat odbornost službami na lůžkové části nemocnic nebo RZS. Stomatolog chirurg musí mít 2. atestaci a s určitou pravidelností pobýt na školícím místě stomatologické kliniky. Pokud takto přestane udržovat odbornost, není oprávněn vykazovat (i vykonávat) některé úkony ZP. I když to perfektně umí.
Podobné povinné zkoušky a školení, musí absolvovat některé profese pravidelně.
U jiných to není třeba. Další sledují nové trendy ve vlastním zájmu, aby nezakrněli
(švadlena, kuchař, kadeřnice, kosmetička aj.)
Někteří si během své aktivní činnosti vzdělání v oboru zvyšují dalším studiem
(SŠ, VOŠ, VŠ bakalářské, magisterské + doktorát aj.) nebo rozšiřují (atestace, kurzy,
školení atd.).