Alesh

Jak co nejefektivněji zadělat otvory ve zdi?

Potřebuji v místnosti zadělat 3 průduchy u stropu do druhé místnosti. Rozměry (š x v x h) jednoho průduchu jsou cca 45 × 8 × 10 cm. Mám jen omezené technické možnosti (je to v bytě ve městě), čili to potřebuju udělat tak nějak „na koleně“. Zároveň to chci řešit s minimálními náklady. Jaký na to zvolit „moderní“ postup?

Odpovědi
Kepler

Já bych to řešil tak, že bych na obou stranách zdi vsadil sádrokartonové (nebo klidně i dřevěné) deštice odpovídajících rozměrů a provizorně je zafixoval dřevěnými klínky. V jedné deštici bych nechal otvor pro vsunutí hadičky a prostor vyplnil montážní pěnou. Finální úprava: sádra. Ale možná jsou i vhodnější postupy.

zjentek

Z čeho je strop? Beton? Vraž pod průduch podložku, podšprajcuj ji o podlahu na míru seříznutou tyčí a zhora to zabetonuj, jaképak moderní postupy?

Jestli „na koleně“ myslíš tak, že provizorně, tak to zalep igelitem nebo jinou fólií (těch je). Pevnější igelit (starý ubrus třeba) nebo celofán (taky nic nepropustí) ustřihnout na rozměr a z obou pater tím ten otvor přelepit vhodnou páskou. Tohle je vhodný jen v případě, že ti jde pouze o cirkulaci vzduchu, ne hluku.

Drap

Kup si pytel stavebního lepidla, dvě kostky Ytongu, díry zazdíš a překryješ štukem. Potřebuješ k tomu jen kbelík, lžíci a něco na řezání /třeba starou pilu/. Bude to solidně zadělané, dostatečně zateplené a vydrží to věky.

mosoj

Uříznout z tvárnice Ytong tloušťky 10 cm kus podle rozměrů otvoru. Rozměry udělat menší podle způsobů vlepení. Jde to přizdít na maltu, vlepit či vypěnit pěnou. Osobně bych to tam vložil na distanční dřevěné špalíky silné cca 1,5 cm a kolem dokola vypěnil pěnou. Pěnu koupíš i v malém balení.
Náklady : dvě tvárnice Ytong 10 + malá nízkoexpanzní PU pěna.

cukrar

Tapetou, jako zajímavý obrazec

karfigol

Nejlepší je to zabetonovat nebo zaštukovat. Pokud je děr víc a vysoký strop, tak udělat třeba i podhled, ten vypadá pěkně. Já měl taky ve zdi průduchy, ale nad okny skrze zeď ven. Manželka to vyřešila chytře, na http://garol.cz/ koupila garnýž a ta se akorát vešla.

zjentek

Betonuj. Jednoznačně nejlevnější a paradoxně nejmíň bordelu!