annas

Jak chápete úsloví o zakopaném psovi? Proč právě pes?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Že je vtom problém.-Zakopaný pes.

Proč totiž slovo pes v mnoha svých významech a odvozeních vystupuje jako něco špatného. Cituji z článku M. Vajdlové z loňské Naší řeči: „Středověká společnost byla velice silně ovlivněna biblickým názorem a Bible psa chápala a představovala jako stvoření nečisté, nízké, opovrženíhodné, jako symbol špatnosti a odchýlení se od víry, v lepším případě pak jako tvora nepatrného a bezvýznamného, trpěného a nezasluhujícího si větší pozornosti.“

Staří Židé patrně měli v těch dávných dobách, kdy vznikal Starý zákon, se psy špatné zkušenosti, horší než máme dnes my. Tehdy to byla toulavá zvířata, která se většinou asi nepřátelsky pohybovala na okraji sídel starověkých Hebrejců. A Bible měla a vlastně dosud má takovou sílu, že její špatné hodnocení psů, byť evidentně v rozporu se současnou běžnou denní skutečností, dosud funguje v jazyce – v přenesených významech slova pes i v mnoha hanlivých slovních spojeních a úslovích.
http://old.mys­livost.cz/medi­a/clankyDetail­.asp?IDCl=13122&ID­R=10314&TypR=3

Další odpovědi
rynek878

Jaroslav Zaorálek v knize "Zakopaný pes aneb o tom, jak, proč a kde vznikla některá slova, jména, rčení, úsloví, pořekadla a přísloví (Praha : Albatros, 1976) uvádí 2 možnosti:

  1. pes, vyskytující se v pohádkách a pověstech jako hlídač pokladů, zakopaných v zemi, které ďábel nastražil jako lákadlo lidem, aby je svedl k hříchu a získal jejich duši. Černý pes „se žhnoucíma sirnýma očima“ byl znamením, že na tom místě je zakopaný zlatý poklad. Lidé ve středověku se báli satanovo jméno přímo vyslovit, a proto ono místo označovali obratem „tady je ten zakopaný pes – tady je to tajemství, tady je vtip celé té věci“.

vice zde:

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/puvod-uslovi-kde-je-zakopany-pes