Complex

Jak chápete přísloví: „Moudrý člověk v hádce ustoupí, ale prudký pes přichází vlku pod zub.“?

Nejlepší odpověď
Anikitos

Je to srovnání moudrého a hloupého (prudkého). Moudrý ustoupí děla kompromisy, nevyhledává spor… Pudký pes (člověk) neustoupí a hádka nemá konce, nahrává tak soupeřovi (vlkovi), se kterým se pak může dále hádat atd…

Možná je to myšleno i tak, že vlk má v tomto případě pravdu a pes ne = moudrý proto uzná svou chybu a ustoupí, kdežto hloupý ne a pře se dál, i když právo není na jeho straně.

Další odpovědi
annas

Jde o slova Boženy Němcové.

  1. Když se dva hádají, moudřejší ustoupí, protože ani jeden nechce být tolerantní k druhému. Ale ukončí tím hádku, která nic nevyřeší.
  2. Když je jeden účastník mírnější, ale zlobí se, útočí na to toho druhého, tedy zlého !vlka". Bude to trvat tak dlouho, pokud jeden z nich nezvítězí, bude to zpravidla ten horší. Zlo zvítězilo nad dobrem, pravda nevyšla najevo.

Prudký pes vidí ve vlkovi nepřítele, bojuje s ním, byť může špatně skončit., protože vlk má zpravidla převahu.

Vlk zůstane vlkem, i když se zabalí do roucha beránčího. Zlo je stále zlo, byť občas změní svou podobu.