S4cey

Jak chápat tuto větu?

Vyhlášené mezinárodní smlouvy, k jejichž ratifikaci dal Parlament souhlas a jimiž je Česká republika vázána, jsou součástí právního řádu; stanoví-li mezinárodní smlouva něco jiného než zákon, použije se mezinárodní smlouva.

Tak mezinárodní smlouva se přeci použije vždy ne? Na to nemá ústavní článek žádný vliv ne? Proč to tam tedy je?

Nejlepší odpověď
Pepa25

https://mylaw­.cz/clanek/me­zinarodni-smlouva-a-jeji-postaveni-v-ceskem-pravnim-radu-455

Další odpovědi
plebs

Pro potěšení národa

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

S4cey

Smlouva je pro stát závazná už při podpisu. Je to ve vídeňské smlouvě.

S4cey

Pepa25 – no ano. Ale na to přeci neni potřeba žádný článek v ústavě ne? Smlouva je závazná a aplikována ve státě vždy.

Pepa25

Právě ten článek 10 konstatuje, že to tak je a klade 4 podmínky – viz článek. Třeba neratifikovaná smlouva logicky není závazná.

S4cey

Takže pokud by Ústava kladla podmínky jiné tak by se použily odlišné?