petra15

Jak casto se u vás pouzívá slovo „mermomoci“?

Doplňuji:
A odkud se to slovo vzalo? (z nemciny není)

Nejlepší odpověď
annas

Výraz používám jen výjimečně.

Jeho původ jsem vysvětlovala
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vzniklo-slovo-mermomoci#dis­cussion

mermomocí (. mocí mermo, mermocí, mermomocně) = vší mocí, živou mocí, neodbytně, stůj co stůj.

Původ od :mřít, jako je např.
letmo od letět, tedy vlastně ‘úsilím až na umření’.
Ještě něco k původu mřít. U slovesa je vidět praslovanský tvar merti – došlo ke změně tzv. metatezí likvid ( mer na mre) a měkčením r/ř, úžením e/í na umerti – umreti – umříti. – příbuznost s lat. morī .

J. Rejzek, Etymologický slovník

Další odpovědi
Drap

Občas

zjentek

66 let

anonym

Málo…
A nevíc spíše ve smyslu zveličování dané snahy, ve formě „mocí mermo“…

Doplňuji:
Oprava – nikoli „nevíc“, ale"navíc".
😉

marci1

Ani ne, spíše „za každou cenu“, „stůj co stůj“ ap.

Yggdrasil.

Konkretne ja ho pouzivam casto, jak sis mozna mohla vsimnout. ._. A tak cela nase rodina…o to jde.

mosoj

Když je vhodná situace tak ho používám ( to slovo i ho).

piskott

nepouzivam :)

anonym

Je z češtiny – „Příslovce mermo vzniklo tedy z kořene mer-, které je v mřít, příponou -mo.“
Viz – http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/113411

petra15

dekuji 🙂 Ö_Ö

anonym

Rádo se stalo…
😉