Avatar uživatele
Registrovaný

Jak byste vysvětlili pětistopý jambický verš lidem, kteří tomu vůbec nerozumí?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud i uvědomují, že je v češtině přízvuk hlavní na první slabice, na předložce atd. a přízvuk slabší, vedlejší, najdeme na liché slabice u troj- a víceslabičných slovech a ve složeninách, nemělo by to být také složité.
.
.Kklasický český verš je sylabotónický verš:, jedná se o jakousi kombinaci verše sylabického a tónického., u jehož zrodu stál na konci 18. století Josef Dobrovský; základním faktorem pro tvorbu českého verše je slovní přízvuk a rozmístění slabik přízvučných a nepřízvučných.

Sylabický verš - sylabický verš: v tomto verši je normován pouze počet slabik, nikoliv rozmístnění přízvuku.
tónický verš: v tomto verši je limitujícím faktorem pouze počet přízvučných slabik a jejich rozmístění, nepřízvučné slabiky nemají žádný význam;

Jamb: začíná slabikou nepřízvučnou, po níž následuje slabika přízvučná: . Jak je vidět na první pohled, jambická stopa koliduje s přirozeným českým přízvukem na první slabice (začíná slabikou nepřízvučnou). Slov, které začínají nepřízvučnou slabikou, je v češtině minimum, proto musíme tento problém nějak obejít. :

Českému přéízvuku na první slabice odpovídá trochej, - slabika přízvučná a pokračuje nepřízvučná - a daktyl. - slabika přízučná a pokračují dvě nepřízvučné.

Zkuste se podívat do odkazu, kde jsou podrobnosti. Jinak si můžete najít básnky a jejich verše a pokusit se vysvětlit. na schématu.
Doplňuji:
Uvědomila jsem si, že jste se ptal na pětistopý jambický - orma, když autor použije tradiční útvar složený z několika slok, která má daný např. počet slok, veršů v nich, rým, rytmus

blankvers je pětistopý jambický verš bez rýmů a strof.

Blankvers (nikoli blankverš!) (z franc. blanc vers = bily, cisty vers) - petistopy deseti nebo jedenactislabicny nerymovany vers jambickeho spadu. Basne jim psane jsou vetsinou nestroficke. Svou podstatou se blizi hovorovemu projevu, proto se rozsiril zejmena v dramaticke a epicke poezii. Nejvetsiho uplatneni dosahl v Anglii, blankversem psal Shakespeare, Milton, v nove dobe Eliot. Z anglicke poezie pronikl do evropskych literatur, v neposledni rade take do ceske.

Cesky blankvers je ponekud odlisny od anglickeho, coz je dano strukturou ceskeho jazyka, jenz ma omezene mnozstvi prizvucnych jednoslabicnych slov, z techto duvodu zacina mnohdy cesky blankvers daktylskou stopou. Nejvetsiho uplatneni dosahl u lumirovcu v jejich epickych latkach. Hojne jej pouzival zejmena J. Zeyer, zacatek Zpevu lasky z provence (Z letopisu lasky):
O verne lasce zpivat se mi chce,
jez jako zlaty pramen vytryskla,

atd.
http://www.ptejteseknihovny.cz /…

Zase prakticky na verších vybraných autorů.

jinak diskuse

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Vybral bych si ukázku, příklad a na něm to demonstroval. Už Komenský říkal, že učení má být názorné. Vyberte si nějakou báseň, stačí jedna sloka, a označit jednotlivé pojmy názorně - verš, sloka, stopa, co je jamb, přízvuk, rytmus a podobně. Některé věci jsou možná složité, pokud se použije jejich definice, ve skutečnosti člověk používá hodně věcí a nezabývá se podstatou.


Avatar uživatele
Stříbrný

Hodně obtížně.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Zapomněla jsem vložit další odkaz

http://pentcestina.ic.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3282
Zlatý quentos 1444
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1023
Zlatý led 742
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 680
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.