IK

Jak byste definovali autoritu se kterou nelze diskutovat?

citace: Paull Tillich
„Touha po pravdě je umlčována odpověďmi, které mají váhu autority, s níž nejde diskutovat.“
Narazila jsem na tuto citaci a právě jsem se radovala tady z odpovědí, takže mě to přímo zchladilo. Není pravda, že se člověk vždy snaží aby jeho odpověď byla vyčerpávající? Je možné že dokonalá odpověď zatlačí tazatele tak do kouta že se raději dál neptá? Nebo to je jen přísnost co je zde na místě s čím „nelze diskutovat“? Co umlčuje vás osobně a vaši touhu po pravdě?
Doplňuji:
Zajímá mne především, jestli vám někdy někdo tak skutečně dobře odpověděl, že vás to přestalo zajímat jen proto že už není co dodat.

Nejlepší odpověď
Emefej

Autorita, se kterou nediskutuji, je manželka.

Další odpovědi
anonym

No, mám za to, že nelze diskutovat s nadřazenou autoritou, pokud ta o diskuzi nestojí, nebo s autoritou absolutní. Také nejde diskutovat o blbostech v rámci pevně stanovených pravidel. To je pouhá ztráta času.

Melkor

Myslím, že zde pan Paull Tillich mluví o křesťanském Bohu.
Doplňuji:
Myslím že autor vzhledem k tomu, že je protestantský teolog myslel, že touhu po pravdě dokáže umlčet pouze autorita se kterou nelze diskutovat (Bůh), protože ta autorita má odpověď pevně danou, nemůžeme Boha přesvědčovat o svojí pravdě.

huxa

Ještě jsem se nesetkal s autoritou, s kterou nelze diskutovat. Se všemi šlo, nicméně ony o to nestály.

Chvíli jsem se zamýšleš nad tím, co autor citace tímto mínil, došel jsem k tomu, že jak píše děda louda, člověk, kdo nestojí o diskusi a má jen vlastní pravdu a ještě ji nutí ostatním je zaslepenec s nulovou váhou. Tudíž i odpovědi mají váhu nulovou.

www

Autorita se kterou nelze diskutovat je pouhopouhý blbec.
Odborník ale dokáže i na jednoduchou laickou a přesnou otázkou odpovědět natolik přesnou a vyčerpávající odpovědí, že další otázka ani není nutná.
Proto ano, zažil jsem již dostatek fundovaných, vyčerpávajících odpovědí a byl jsem spokojen. Ne, že by mne odpověď přestala zajímat, byl jsem spokojen, protože jsem něco nového! Nespokojenost bývá jen tehdy, když odpovídá zmíněný blbec. Ten jen cosi složitě řekne (spíš naplácá), ale neodpoví na podstatu, viz naše politiky 🙂
Doplňuji:
Edit: ..protože jsem se dozvěděl něco nového!..

Damiana

Mno… Ono také dost záleží na tom, jestli to skutečně autorita je nebo si to sama o sobě myslí. Každý z nás má jiný intelekt, zkušenosti, touhu po poznání apod. Proto má jistě každý i jiné „požadavky“ na tu „svou“ autoritu".
Někdo podléhá sám svému velikáštví jen proto, že si třeba nenaplnění svého života kompenzuje buzerací jiných na malé internetové poradně, zatímco v reálu by jeho názor nikoho nezajímal a on by se ani neuměl prosadit – dost obvyklé. Anonymita svědčí pompéznosti a jisté pokrytecké formě sebeobdivu, který je vlastně jednou s forem psychopatie… Protože ten, který může být obdivován někým – řekněme hloupějším – ztroskotá, sotva něco podobného zkusí jinde. U chytřejšího…
Odpovědět se jednoznačně na tuto zajímavou otázku nedá, neboť je v podstatě příliš konkrétní a z filozofického hlediska naopak tak obsáhlá, že by se to muselo brát jeden od druhého. Musíš si stanovit svůj vlastní „žebříček“ důležitosti a nepřebírat obecné autority nebo autority druhých.
Btw – ptáš se též na to, jak poznat, jestli to neděláš sama. Odpověď je jednoduchá. Když se na to ptáš, obvykle to děláš:-)

Děda Louda

Zaslepenec.

kelley

Podle mě je to jen jiný výklad lidové moudrosti: „Maminka, blázni a šéf mají vždycky pravdu…“

Awe

Já se s tím setkávám každý den.Náš vedoucí je opravdu ocas s kterým nelze diskutovat ani s podloženým důkazem.

gagaga

" autorita „vetsinou nechce diskutovat ..chce jen " radit " .., poroucet, poucovat , presvedcovat , vysvetlovat …
zrovna vcera jsem byla s kamaradkami na veceri .. jedna se prestehovala do obecniho domu a ma soudedku , kolem 60 a ta uz zacina“ radit " jak ma kamaradka veset pradlo , jak davat pradlo do pracky.. jak a kdy vetrat chodbu .., jak a kdy ji vytirat ( rozpis je ale pritom na chodbe ).. :))
..no, pry je " baba " v baraku znama jako " stihacka " ..
nudi se, nema jinou " zabavu " nez buzerovat ..
takove lidi nesnasim a ani takove " v realu " nastesti neznam .. :)
a tim " nastesti " myslim pro ni , ne pro me :)

  • iv-

IK

Dobrý příklad. Cítím že by mne přešla chuť se jí na něco zeptat jen čtu co píšeš. I když může mít pravdu, jsi pro ní malý smrkáč. Její váha autority nevznikla uznáním ostatních (to by mi asi tolik nevadilo se jí ptát ale naopak), ale vlastní nominací. Dá se říci že vyrůstat v takové společnosti může být poškozující. Jak ale člověk pozná že to nedělá také, když potřeba poradit může být náplní života?