kurec

Jak by reagovala česká policie, kdyby cizinec jel na červenou a následně by se s ním nemohli domluvit?

Například kdyby Číňan jel na červenou a jeho čeština by byla velmi slabá, takže by ani nerozuměl otázce: Jel jste na červenou úmyslně, nebo ne? Zavolali by si švestky překladatele?

Odpovědi
Mravenec

U dopravních přestupků vždy postačí nedbalostní zavinění, jedinou výjimkou je úmyslné porušení pokynů policisty při řízení křižovatky.

Řešení jsou různá, předloží doklady s trvalým pobytem? Oznámit správnímu orgánu – ten si již poradí.

Google překladač s žádostí o doklady, vyrozumění dosahového tlumočníka,..
Nebo skrz překladač zajistit, že činec souhlasí se zjištěným stavem, právní kvalifikací, uložením pokuty a její výší a vydáním bloku + podepíše. A je to.
Věř, že cesty se vždy najdou.

Filip84

Jednoduše: velitel hlídky by, vysílačkou nebo telefonicky, kontaktoval operačního důstojníka, nebo dozorčí službu, a ten by rozhodl o dalším postupu. Pokud by nikdo na služebně neovládal příslušný jazyk ani na té úrovni, aby byl s to – vysílačkou nebo telefonem – podezřelého základně poučit o tom, že musí setrvat na místě, a že mu spojí překladatele, museli by mu to, nějak, vysvětlit „rukama nohama“, případně ho i zajistit.

Překladatele vždy zajistí příslušná ambassáda, a šlo-li by o zjednodušenou čínštinu, nebo mandarínštinu, nebo tak něco, no tak podle státní příslušnosti podezřelého – ambassáda Čínské lidové republiky, nebo ambassáda Čínské republiky. To základní tlumočení by proběhlo po telefonu, no a pak by záleželo, jak by se k tomu činec postavil, jestli by byl ochoten k projednání skutku ve zkráceném příkazním řízení, nebo nebyl. Když by nebyl, tak s ohledem na to, že to je cizinec, by asi hlídka rozhodla o uložení kauce, no a pokud by na ní neměl, nebo by nebyl ochoten jí zaplatit, bylo by mu zajištěno vozidlo.

V každém případě, tohle ti všecko přetlumočí tlumočník z ambassády.

Zjednodušená čínština, kantonština, nebo třeba i japonština nebo korejština, dávno nejsou nějak „exotické“ jazyky. Pokud by ten cizinec ovládal opravdu jen pouze nějaký skutečně exotický jazyk (což je vysoce nepravděpodobné, když je tady legálně, že, a není-li tu legálně, tak nějaká jízda na červenou je banalita, když stejně poputuje do Lageru pro illegály), tak i na velice exotické jazyky, jako je, ku příkladu, kornština, bretonština, dzongkä nebo tibetština, no tak tlumočení z bretonštiny zajistí, telefonicky, ambassáda Francouzské republiky, tlumočení z kornštiny ambassáda Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a tlumočení z tibetštiny ambassáda Čínské lidové republiky. Akorát by to chvíli trvalo, ale to není žádný problém. Tlumočení z dzongkä by byl, trošku, problém, protože nejbližší zastupitelský úřad Bhútánského království je v Genéve, respektive v Evropě jsou pouze dva: Genéve, Bruxelles. Ovšem i na dzongkä u nás existuje minimálně jeden soudní překladatel, no a policie má kontakty na soudní překladatele, tak by ho kontaktovala.

Hledáš problém, kde není. 🙂

petrph

Policii na silnících mají po celém světě. Takže ten cizinec určitě pochopí kdo ho staví a že "asi " spáchal "nějaký " přestupek. A jestli ví, že jak píšete jel na červenou, tak už taky ví, proč ho staví.
Tudíž, mohou nastat dvě možnosti – buď jim odkývá že ten přestupek spáchal (aniž přesně rozumí co říkají). Takže mu ti policisté vystaví blokovou pokutu, tu na místě zaplatí, a tím to skončí, sbohem a šáteček.
A nebo se bude bránit, že nic nespáchal, a nerozumí ani co říkají, a pak to tedy bude skutečně nadlouho. Pak ho mohou i zajistit, odvézt někam na služebnu, tam mu tedy – zajistí překladatele, bude se dělat jeho výslech, ten přestupek mu přišijou stejně, akorát už to může být dražší. Jenomže – v čem je podraz, pokud on oznámí že u sebe nemá peníze , tak když ho pustí a on opustí republiku, tak už z něj těžko ty peníze, někde v Číně, dostanou..