Rokio

Jak by měl člověk nakládat s financemi, aby se o něm dalo říct, že umí dobře hospodařit s penězi?

Zde je můj názor:

  • Musí vést trvale přebytkový rozpočet.
  • Musí mít dostatečnou finanční rezervu pro nenadálé výdaje.
  • Jeho investice musí být dlouhodobě neprodělečné.
  • Nesmí mít dluhy a být v exekuci (vyjímkou je hypotéka).
  • Měl by si vést alespoň jednoduché účetnictví, nebo mít přehled o svých příjmech a výdajích.
  • Neměl by utrácet za blbosti.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… bejt chudej, jak kostení myš … takovej člověk neutratí zbytečně ani korunu a nestane se, aby špatně investoval, a to vše, aniž by si vedl nějaké účetnictví …

Další odpovědi
Anikitos

Jo, více méně tak jak si to posal.

Musí jim rozumět a když jim rozumí, tak ví co a jak s nima.

Zjednodušeně (aby se o člověku dalo říct, že průměrně hospodaří s financemi):
— musí si hlídat výkaz zisku a ztrát. Tedy kontrolovat příjmy a výdaje, a pak i ovlivňovat (zvyšovat příjmy a snižovat výdaje).
:D

Nejdůležitější z toho, co si uvedl je 2. a předposlední bod. Ty ostatní záleží už na okolnostech.

Kepler

Především neutrácet za produkty, které nepotřebuje nezbytně, tedy utrácet přiměřeně své výši příjmů a nezadlužovat se. Když už něco potřebujeme, není na škodu vládnout „uměním“ výběru nejlepší nabídky a nenakupovat zbytečně draze.. Třeba při nakupování na e-shopech se vyplatí věnovat čas hledání. Často nakoupím i za polovinu běžné ceny. Pokud to jde, nenakupuju levné šunty, tak bohatý zase nejsem.

marci1

V 1. řadě žádné dluhy. V žádném případě nežít od výplatě k výplatě. ☹
Ze svých příjmů si vytvořit finanční rezervu (min. cca 3–6 měsíčních výdajů). 🙂

ivzez

Měl by s nimi nakládat rozumně (dobře).

Podle mne je chyba připustit výjimku exekuce kvůli hypotéce.
Ani ta by neměla být výjimkou, člověk, který dobře hospodaří
s penězi, by se do exekuce neměl dostat ani kvůli hypotéce.

Poznámka:
Předpokládám, že jsi měl na mysli výjimku dluhu,
ale napsal jsi to jinak…

dudu

Portfolio svých investičních transakcí opečovávat tak, aby zisk ze sumy operací pokryl dopad inflace i v neúrodných létech a bilance peněžních toků byla ve střednědobém rorizontu v rovnováze.

autacek

Člověk by si měl zajistit takové finanční zdroje, které dovolí uspokojit jeho poptávku po produktech a službách, aniž by se musel zadlužit.

Svým schopnostem a tedy zdrojům by měl přizpůsobit i svou poptávku z bodu předchozího.

EKSOT123

Neženit se a nevycházet ze zemljanky.