abendsbrot23

Jak by jste laikovi vysvětlili teorii superstrun?

Tak, aby to pochopil.

Nejlepší odpověď
arygnoc

teórié superstrún (teórii strún, m-teórií) je myslím aktuálne známych päť.

líšia sa v detailoch popisujúcich interakcie strún.

stručne:
teória (budem používať jednotné číslo) vysvetľuje, že vesmír (rozumejte VŠETKO) je zložený zo základných častíc s nenulovými rozmermi – zo strún.
tieto sa nachádzajú v priestore s 11-imi rozmermi (desať priestorových, jeden časový).
vibrácie strún rôznymi smermi zodpovedajúcimi rôznym druhom častíc.
všetky druhy interakcií sa redukujú na spájanie a rozpájanie strún.

podľa tejto teórie je náš vesmír iba povrchom membrány plávajúcej vo viacrozmernom priestore.

:-Q

annas

Stačilo projít archiv odpovědí a našel jste několik vysvětlení.
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=teorie%20su­perstrun