Jak byste definovali zlo, který se tváří jako dobro?

Nejlepší odpověď
Kepler

Dobro a zlo se jednoznačně definovat nedají, jsou to relativní pojmy. Co je pro někoho dobrem, může být pro jiného zlem a naopak. Můžeme říci, že snaha o vymazání lidstva z povrchu planety je absolutním zlem? Ne. Pro Zemi by to bylo jedině dobrem.

Další odpovědi
marci1

Troufla bych si říci, že zlo se vždy tváří jako dobro. Kdyby se tvářilo úplně jinak, nebyla by po něm sháňka a zlo se musí umět prodat. 🙂
Myslím že Seneca řekl, že vrcholem moudrosti je rozeznat zlo a dobro a také to, že dobro je znalost věci a zlo neznalost věci. 🙂

led

Zlo je niekedy ako ovocie, veľakrát až po rozkrojení/zah­ryznutí objavíte červíka.
Zlo sa často javí ako krásne a lákavé predvolebné prejavy kandidátov na funkcie pred voľbami.
Naivný, laik verí a skúsený, odborník valí oči.

annas

„Zlo se vždy tváří jako dobro. Kdyby se tvářilo jinak, nebyla by po něm poptávka a ono se musí umět prodat“ -píše David Hibsch

https://www.fre­eglobe.cz/Arti­cles/3987-jak-se-tvari-zlo-.aspx

Květa Fialová tvrdí, že

"i přes to, jaké hrůzy se kolem nás dějí, věřím, že toho dobra je víc, protože dobro je potichu. Zlo je hlasité.“

Zdroj: https://citaty­.net/blog/7-poselstvi-kvety-fialove/

Jak můžete poznat zlo, když se tváří jako dobro, není je tedy slyšet? To není možné definovat.

Podle filozofických zákonů jednoty a boje protikladů, tedy zákona a rozporu jsou zlo i dobro prochůdné morální hodnoty.

Protože někomu zlo může přinést dobro, naopak dobro způsobit zlo – přece on to myslel s někým dobře, ale zavedl ho z deště pod okap, někdy záměrně – protějšek důvěřoval, ale neprověřoval …

Přece cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly …

Zlo a dobro existují vedle sebe, takže člověk má volbu, morální hodnotu si vybere. .

Proč si ilidé často vybírají zlo – závidí, nenávidí, utopili někoho na lžičce vody, jiní jsou zase empatiční, snaží se pomoct atd. ? Mají tak nastavené morální hodnoty …

Lze těžko pojmy definovat, protože jde o subjektivní názory, které se liší.

„Přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno, klepej a bude ti otevřeno“ … takže tato biblická slova znamenají dobro, nabídnutou pomoc, ale mohou způsobit i zlo, vlákat někoho do pasti… Kdy to poznáte?

Připomíná mně to pohádky, kdy sladká slova, dobře myšlená, způsobila zlo.
Ale platí to i ve skutečném životě …

zjentek

Já bych to definoval jako hustokrutopřísný zlo.

https://cesti­na20.cz/slovnik/hus­tokrutoprisny/

klumprt

Dobré je to, co je prospěšné. Prospěšné je to, z čeho má co nejvíc lidí malý prospěch, nebo jeden člověk velký prospěch? Navíc snad všechno, co považujeme za prospěšné, je na úkor něčeho.

Když psychopat provede úspěšně ozbrojenou loupež, bude ji považovat za dobrou, protože jako psychopat se vůbec nezajímá o cizí úkor a jediné, co je pro něj dobrem, je jeho osobní zisk.

Co je dobré, se často posuzuje až ex-post. Dějiny píší vítězové. Třeba VŘSR byla pro lidstvo slavným úspěchem nebo katastrofou?

Takže ono není jednoduché definitivně rozeznat zlo a dobro. Natož, když se ještě přetvařuje.

Já třeba za jedno z nejplatnějších českých přísloví považuju: „Všechno zlé je pro něco dobré.“ A mockrát se mi potvrdilo.