wendyX

Jak budou od ledna 2018 fungovat ‚elektronické recepty‘?

Od ledna 2018 mají lékaři recepty na léky generovat jen v elektronické podobě. Rád bych věděl, jak to asi bude fungovat v praxi. Umím si představit, že např.:

  • lékař napíše recept na svém PC,
  • …a odešle ho do nějakého centrálního úložiště (snad v gesci min. zdrav.?)
  • já už do ruky nedostanu nic (?)

Ale až přijdu do lékárny pro léky:

  • čím se prokážu, podle čeho tam poznají, jaké léky mají vydat a pro koho?

Snad podle občan. průkazu? Nebo podle průkazu mojí zdravotní pojišťovny?

Rovněž mne zajímá, zda podobný systém už provozují někde v zahraničí (doufám, že ano)
a že opět nebudeme ‚objevovat Ameriku‘- jako už mnohdy v minulosti při elektronizaci NH?

Nejlepší odpověď
annas

" Pacient dostane na výběr: buď mu lékař vytiskne papírovou průvodku s názvem léku, dávkováním a s kódem pro lékárnu (zpravidla čárovým nebo QR), nebo mu kód zašle v SMS, na e-mail či do aplikace, kterou si pacient zdarma stáhne.

V případě e-mailu bude muset pacient znát heslo k otevření souboru s receptem. „Bude to zřejmě několik číslic z rodného čísla, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) to teprve stanoví,“ uvedla mluvčí ústavu Lucie Přinesdomová.

Při e.receptu doktor zároveň odešle do centrálního úložiště při SÚKL. Pacient v lékárně předloží kód, lékárník čtečkou ověří, zda byl předepsán podle pravidel, a odškrtne jeho vydání.

Budou existovat výjimky. „Lékař může recept vypsat postaru, pokud mu vydání e-receptu neumožňují technické podmínky, například pokud praktik vykonává službu u pacienta,“ říká Ondřej Dostál, expert na zdravotnické právo z PwC Legal.

Zdroj: http://ekonomi­ka.idnes.cz/e­recept-povinnost-lekar-elektronicky-recept-fnq-/ekonomika.as­px?c=A170731_2342013_e­konomika_rts

V článku je schéma, jak to bude vypadat.

Ale zatím není všechno jasné, např. jak lékař zkontroluje kombinace léků atd. Někteří venkovští lékaři chtějí skončit, takže je třeba vyčkat, obavy o zkolabování systému . Vyřízení e-receptu navíc trvá déle než klasického. „Každý recept má svůj zvláštní kód, který je potřeba načíst z úložiště zvlášť. Čtečka přitom sejme kód častokrát až napotřetí,“ vysvětluje pražský lékárník Petr Krpálek.

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/elek­tronicke-recepty-lekarna-lekari-d7b-/domaci.aspx?c=A170624­_133641_domaci_jkk

Další odpovědi
marci1

Můj lékař již vystavuje elektronické recepty s čárovým kódem. V odkazu, jež uvádím, je podrobně popsán způsob, jak by to od 1/2018 mělo fungovat: 🙂
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/2166133-elektronicke-recepty-se-predstavuji-nejen-papir-ale-i-sms-nebo-e-mail
E-recepty v evropských zemích (údaj z r. 2003): http://e-lekarenstvi.a­patykar.info/cla­nek-2414/

da ny

Tady máte čtyři možnosti – email, aplikace v mobilu nebo tabletu, SMS zpráva, nebo klasická papírová průvodka. Údaje, které budou na potvrzení viditelné, si nebudete moct určit jen u SMS.
http://tn.nova­.cz/clanek/re­voluce-ve-zdravotnictvi-papirove-recepty-uplne-skonci.html
http://202020­.cz/renata-golasikova-recepty-na-leky-budou-mit-pacienti-v-mobilu/
„Tato změna přivádí do existenčního ohrožení asi 20 % lékařů, kteří v současnosti ordinují bez počítače nebo nemají přístup k bezpečnému internetovému připojení.
…Pan ministr Heger byl však přesvědčivější. Pro obrovský kšeft na úkor lékařů a zdravotnictví sic…
…zpětně informovat lékaře o tom, zda byl recept vydán, či nikoli, a vydaný elektronický recept vyúčtovat zd…
Pravděpodobnými motivy pro zavádění povinné elektronické preskripce je jednak snaha ospravedlnit dosavadní stamilionové výdaje na nevyužívaný systém elektro…
…možnost obohacení se při realizaci dalších IT zakázek na stovky milionů korun spolufinancovaných z prostředků EU. …
Díky Věcem veřejným povinná elektronická preskripce prošla“
a další „zajímavosti“…
Zdroj: http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­formace/medici­na/administra­tiva/povinne-elektronicke-recepty-od-roku-2015-informace

Elektronickými recepty se nic neušetří, tvrdí šéf ČLK Kubek"
https://www.no­vinky.cz/doma­ci/354232-elektronickymi-recepty-se-nic-neusetri-tvrdi-sef-clk-kubek.html

autacek

Souhlas s technickým řešením co tu již zaznělo, ovšem musím se ohradit vůči vítkám nemožnosti internetu. Lékaři si budou muset zajistit pripojení i kvůli EET a toto bude muset zvládnout i osoba podstatně méně kvalifikovaná a hůře honorovaná.

Rumíček

Elektronické recepty jsem zažil před 5 lety v Kalifornii. Pacient dostává e-mail; netuším, jestli je na vybranou i něco jiného.

marci1

Omlouvám se, odpověď již nemohu opravit, jedná se o překlep (údaj z r. 2013). 🙂