Avatar uživatele
zjentek

Jak a z čeho vzniklo slovo žuvr a co přesně znamená?

Ne, tak to není ono. Měl by to být asi kámen určitý velikosti. Je to tady teda hodně používaný slovo. Tady všichni mluví o žuvrech, nebo žubrech (většinou děti). Když jsem byl dítě já, také jsme říkali žubry, ale později se ukázalo, že správně to prej měli být žuvry.
Žuvry by měly být asi trošku větší, protože vždycky, když jsem onehdá kamenem trefil kohokoli kamkoliv, tak se kroutil a vždycky řekl to samý- héééj, taký žubr?? A nebo- to se řekne, žubrama (žubrákama) se nesmíí!

Tak víte někdo přesně? ;)))

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? redy, marci1 před 2885 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Sice jste neuvedl kontext, ale zkusím.

Žuvrať sa = vaditi se – uvádí jediny Kottův Česko-německý slovník – výraz je z oblasti Liptova. – nic bližšího.

Takže žuvr by mohla být hádka, váda, spor, pře.

Z pohledu etymologie to vypadá tak, že základem pro slovo bylo gou – goworo – hluk, mluvení.
Dalším vývojem se g změnilo v h a to v ž, woro se změnilo vra-t. Vycházím z hláskových změn.

V Etymologickém slovníku od A. Erharta a R. Večerky jsou původní tvary bez provedených hláskových změn.

Už se stalo několikrát, že znáte význam. Zbytečně hledám, i když sloveso i podst. jméno existovaly ve významu, který jsem uvedla.

Ještě mě napadlo, když jste doplnil kontext, že by mohlo jí o zkomolený výraz šutr.

„Slovo "šutr“ vzniklo z německého slova Schotter = štěrk, suť. V nespisovné češtině se slovo „šutr“ používá především pro kámen, setkat se ovšem můžete i s užitím ve významu vězení, kořalka (rum) či hrudka heroinu.

Při převzetí mohlo dojít ke zkomolení ze spojení:
šub-r-uňk = stavební kamení, materiál atd. Původ ze Schutten-rung, respektive Schutt – stavební rum – stejně jako šutr – Schotter – moravské slovo. Výraz z obecné češtiny." SNČ

Nedbalá a zkrácená výslovnost šubr = žubr… znělé b se mohlo změnit v neznělou v = žuvr. Všechno je dané výslovnosti.

Případně více v diskusi.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zjentek Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Tak tedy pardon, annas, ale vidíte sama, že podrobnosti neznám ;(

před 2885 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ale víte, že to byl kámen. Možná je to šutr.

Našla jsem vám jeden výraz bez uvedeného kontexu.

před 2885 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

„Slovo "šutr“ vzniklo z německého slova Schotter = štěrk, suť. V nespisovné češtině se slovo „šutr“ používá především pro kámen, setkat se ovšem můžete i s užitím ve významu vězení, kořalka (rum) či hrudka heroinu. SNČ

Při při převzetí mohlo dojít ke zkomolení.
Např. šubruňk = stavebníí kamení, materiál atd. Původ ze Schuttenrung, respektive Schutt – stavení rum – stejně jhako šutr – Schotter – moravské slovo. Výraz z obecné češtiny. SNČ

před 2885 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

Pro annas-asi má na mysli skutečně kámen. Prajzáci vždycky házeli šutrama, šutrama jsme jako děcka, stříleli „šlojdrama" přes Opavici.
Další slovo, k prozkoumání.:)
Prajzáci, zcela jistě ví, o co tenkrát, v padesátých létech minulého století, šlo.

před 2885 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad vagra,
děkuji. Mě to napadlo, když jsem četla doplnění. Vím, že v nářečích se hlásky všelijak obměňují, takže i bez původu je možné uvažovat, že ve výslovnosti š = ž, t se hodně často měnilo ve, tedy žuvr byl na světě.

Nejsem „Prajzák“, ale je vidět z mnoha slov, že hláskově se liší od češtiny, často i od polštiny.Je to zřejmě i tím, že je zde hodně zkomolených slov z němčiny. 🙂

před 2885 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Já žasnu. Annas, vy jste génius ;)

před 2885 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Nemáš na mysli „žudr“ (žudro)? : klenutý přístavek před vchodem do stavení na Hané nebo Slovácku. 🙂

před 2885 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Ad „zjentek“: Škoda, že jsi otázku hned nerozšířil. 🙂

před 2885 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek