Avatar uživatele
karel2

Jak a kdy stříhat meruňku?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, hanulka11 před 4751 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dědapetr

Jarní řez meruněk

Zdroj: http://www.zi­votnistyl.cz/clan­ky/zahrada/774/jar­ni-rez-merunek.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
venkovan

Záleží v jaké oblasti meruňku pěstujete. Pokud ve vyšší, je potřeba stromek pěstovat s otevřenou korunou aby na větve svítilo slunce a koruna byla vzdušná. Takže řez a střih je nutný a doporučuje se v době nástupu květu a nebo jako většina peckovin po odplození, zpravidla druhá polovina léta nejpoději do poloviny září. Ale za květu je to nejobvyklejší.
Když nebudete meruňku řezem opečovávat, vyroste vám ze stromku jen přehuštěné koště kde se občas objeví i plody.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

Meruňky by se měly stříhat v době květu, ale není pravidlem, že se meruňky pravidelně stříhají.
Nejspíš lze proklestit starší stromy , ale mladé bych nechala růst a odstranila bych jen proschlé nebo poškozené větve.

http://www.zah­rada.zjev.cz/o­becne-rez.html
já mám uloženo toto a dle toho se řídím a funguje to

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vindic

1.rok v předjaří před rašením pupenů. Ponecháme v korunce střední výhon a 3–4 postranní výhony jako základ korunky.Dbáme na stejnoměrné postavení postranních výhonů
a jejich odklon od kmene 40–60st.Všechny postranní výhony zakrátíme asi o 3/4délky aby konce byly v jedné rovině a poslední očko směřovalo ven z korunky.
Červnovým řezem odstraňujeme konkur.výhony a ty rostoucí dovnitř. Vyvazováním vyrovnáváme růst větví. Upravujeme uvázání kmínku ke kůlu. Pod stromy upravíme mísy,zavlažujeme, na zimu zryjeme do cca 10cm.
2. rok v předjaří před rašením. Z postranních větví pěstujeme kosterní větve, které o polovinu zakrátíme. Slabší a více skloněné nezakracujeme
3. a další roky při předjarním řezu jen nejnutnější průklest. Rány natírat tence barvou nebo štěp.voskem, ošetřit, přihnojit půdu, v suchu zalévat.

Zdroj: M.Richter-J.Kalášek „Meruňky, broskvoně na zahrádce“

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
SADLIK

Vlastní zkušenost.Merunka 4.roky ani kvítek,bez řezu. Pátým rokem v době zrání meruněk, jsem seřízl o jednu třetinu hlavní větve , postraní na tři až pět oček. Další rok merunka nemohla unést ovoce, musel jsem protrhávat.Takto pokračuji stále -když nepomrzne-rodí výborně.

před 3007 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek