MK44

Islám – islamismus

Domníváte se, že slova islám a islamismus jsou synonyma, že je to totéž? Prostě muslim = islamista. Nebo každé znamená něco jiného? Jaký je rozdíl? Bývají tato slova, ať už ve sdělovacích prostředcích nebo třeba na těchto stránkách, používána správně? Záleží na tom nebo je to fuk?

Doplňuji:
Že by už žádný další názor?

Nejlepší odpověď
annas

Islám není totéž co islamismus.

Doplňuji:
Z hlediska pojmů.

Islám je monoteistické náboženství, jehož základem je víra v jediného Boha,. tedy Alláha.

Islamismus je politcký islám, politická ideologie.

Jaký je v tom rozdíl? Žádný. Pravověrný islám totiž nerozlišuje náboženskou oblast od té politické. Všechno se má ve státě řídit vůli Alláhovou. Demo-kracie je v islámu nežádoucí, ideálem je teo-kracie. Žádný lid, ale islámské božstvo. Alláh má vládnout.

http://orlik.blog­.idnes.cz/c/298236­/Islam-a-islamismus.html

Další odpovědi
zjentek

Islám = islamismus.

katolic- ismus, extrem-ismus, fetiš-ismus, kapitál-ismus, marx-ismus, alkohol-ismus, zeman-ismus, ego-ismus, kokot- ismus a celý ten biblicismus
Doplňuji:
stručně je to zde:
http://www.the­freedictionary­.com/Islamism

huxa

Islám není totéž co islamismus.

Doplňuji:
Islamismus je zastřešující pojem pro politické ideologie, které se odvolávají na islám jako základní zdroj politického a právního myšlení a požadují návrat muslimů ke svým náboženským kořenům.

Islám je monoteistické abrahámovské náboženství založené na učení proroka Muhammada, náboženského a politického vůdce působícího v 7. století.

toť wikipedie, já jí věřím.

Pájo

Islám není totéž co islamismus.

Islamismus není islám
http://www.li­terarky.cz/blo­gy/jiri-kalat/14544-islamismus-neni-islam-

ponovotny

Islám není totéž co islamismus.

je těžké posoudit, do jaké míry je islamismus trefným popsáním skutečnosti a do jaké míry je to účelové kroucení (aby to vypadalo tak jak někdo potřebuje). Rozhodně kdyby se jednalo o totéž, jistě by si nikdo nedal práci přijít s islamismem. Je to podobné jako když za druhé války byli sokolové v předních liniích odboje a němci by začali psát v novinách o sokolizmu

zjentek

ponovotný:
aby islám vypadal politicky.
nazzi- nacismus,
sokol- nic ..čudné

ponovotny

kdyby to na tebe bylo moc náročné, tak to zjednodušším- islamismus vychází z islámu, ale zdaleka ne každý vyznavač islámu je islamista. Takže jinými slovy zase- hovězí a mleté hovězí jsou obě hovězí masa, ale rozhodně to není to samé ;)

ponovotny

zjentek- Ti neberu jednoduché vysvětlení, jako že ismus neoddělitelně patří ke svému slovnímu základu a znamená to samé. Pokud by znamenal opravdu to samé, byl by ten ismus zbytečný nemyslíš? Kdyby sokolové za války byli v dostatečné síle, aby se mohli Němcům postavit a ne jen přechovávat parašutysty, tak je celkem pravděpodobné, že by nakonec transformovali i do politiky a pak už by to byli plnotuční sokolisté

zjentek

nějak naznačuju, že je to to samé? Nee, mrkni na to ,)

ponovotny

zjentku, jestli se neshodneme ani na tom, že rovnáse znamená to samé na obou stranách rovnítka tak to je pak těžká debata ;)

annas

Chyběla mně třetí možnost – jinak. Proto jsem volila, jednu z možností, i když je nepřesná.