dust8

Internetový prohlížeč Chromium má něco společného s Chrome?

Vypadá skoro stejně a nazvaný je skoro stejně. Tak v čem je háček?

Odpovědi
cochee

https://www.ro­ot.cz/clanky/chro­me-vs-chromium-kdo-je-kdo-a-ktery-z-nich-chcete/

Zdroj: https://www.ro­ot.cz/clanky/chro­me-vs-chromium-kdo-je-kdo-a-ktery-z-nich-chcete/

anonym

Chrome je prohlížeč Googlu, který pravidelně vychází z prohlížeče Chromium. Jinými slovy google Chrome nevyvíjí sám, ale vždy převezme zdrojáky z Chromia a jen je doplní o pár drobností.

Google ale do prohlížeče Chromium pár věci přidává. Například kupuje licence na formáty AAC, H.264, a MP3 a díky tomu Chrome tyto formáty umí. Není to však na dnešním webu až tak důležité protože třeba youtube a řada dalších přechází na formáty jiné, které platby za licence nevyžadují (typicky Theora, Vorbis, AV1, VP9 a tak podobně), takže to rozhodně není tak že byste v Chromium video nepřehráli, prostě jen bude streamováno v jiném volně dostupném a licencemi nezatíženém formátu. Dalším rozdílem je třeba podpora FLASH, u Chromia už byla dávno vypnuta, zatímco Chrome od googlu si ji pořád ještě vydržuje a plánuje ji odstranit až v příštím roce. Chrome má v sobě integrovaný sebeaktualizační mechanismus zatímco chromium spoléhá na to že jej bude aktualizovat sám operační systém, je zřejmé že druhý přístup je systémově správnější ale první je jistější. Chroium má i určité výhody, například google cenzuruje některé doplňky pro Chrome a není možné instalovat doplňky mimo Googlácký web store, zatímco do chromia je můžete instalovat i z jiných zdrojů než od google. Google Chrome posílá googlu statistiky toho jak prohlížeč používáte, chromium to nedělá. Jak vidíte rozdíly jsou opravdu malé a pro většinu uživatelů vždy budou chrome a chromium v podstatě naprosto identické prohlížeče, které se liší jen barvou ikony.

anonym

Abyste ale porozuměl skutečnému důvodu proč tyto dvě varianty téhož vůbec existují, musel byste porozumět smyslu open-source. Proč vlastně existuje idea volně dostupného software s otevřenými zdrojovými kódy. Této myšlence totiž Chromium odpovídá, zatímco Chrome nikoliv a to je vlastně ten hlavní důvod současné existence obou. Chromium se snaží být technologicky neutrální a nezávislý, snaží se do webu nezanášet technologie které vyžadují nákladné licencování a které nejsou open-source (což platí o zmíněných kodecích aac, 264 a mp3) a logicky preferuje takové technologie které této základní myšlence otevřenosti vyhovují (jako jsou vorbis, theora, av1, vp9 a další) protože ve světe software je to vždy tak trochu souboj otevřenosti s patentovými ochranami, nákladnými licencemi a obecně umělými omezeními které kladou nepřirozené překážky do cesty vývojáře.

anonym

z pohledu googlu je to pak jen racionální kalkul, google ví, že za něj spoustu mravenčí práce odedře komunita vývojářů kolem open-source projektu Chromium a je pro něj tím pádem velmi výhodné tuto symbiózu udržovat, vždy si jen naklonovat nenovější evoluci chromia posadit si ji do maskérny a nalíčit si ji po svém.