Comanch

Ideální gramáž trika

Zdravím,

zajímá mě, jakou mají gramáž nekvalitní trika, které se prodávají například u vietnamců a jakou gramáž mají skutečně kvalitní trika. Nevím totiž, zda má smysl volit triko z lehčího materiálu jen proto, abych ušetřil. Ale kvalitu od vietnamců skutečně nechci. Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Co je to GRAMÁŽ? Krátká poznámka ke gramáži triček

1. července 2009 v 13:03 | MegaTricka.cz | Trička s potiskem
Ahoj,
bral jsem tak nějak automaticky, že naši zákazníci a vlastně všichni víte, co znamená u triček udaná gramáž (samozřejmě nejen u triček, ale u textilu všeobecně-mikiny, plátno atd…). Mýlil jsem se a je to má chyba…

Protože se pohybuji v tričko businessu již delší dobu, nedošlo mi, že výraz „gramáž“ lidé nepoužívají tak často jako já. Přesněji řečeno, většina z populace s tímto termínem nikdy nepřišla do styku a logicky tedy ani neví, co si pod tímto číslem představit.

Tak tedy: označení gramáže vychází z hmotnosti textilie na určitou plošnou jednotku. V tomto případě se jedná o hmotnost textilu přepočtenou na 1 metr čtverečný. Je-li u našich triček udána gramáž 200g/m2, znamená to, že bavlněná tkanina o stranách 1×1m má hmotnost 200 gramů.

Co to ale znamená pro kvalitu trička? Ve velké zkratce to, že čím vyšší gramáž, tím bývá tričko kvalitnější. Na tržnicích a u levných triček se gramáž pohybuje většinou hluboko pod hodnotou 160g/m2. Skutečná kvalita (unisex triček klasického střihu) však začíná, všeobecně řečeno, až na hodnotách vyšších než 185g/m2. Pokud tedy na MegaTrička.cz prodáváme unisexová trička o gramáži 200g/m2, jedná se skutečně již o VIP kvalitu. Trička jsou velice hutná, hustě tkaná a přitom jemná a velice příjemná na nošení. U triček s vysokou gramáží se vám nikdy nestane, že vám budou prosvítat chlupy na hrudi nebo bradavky s pupíkem. U dámských triček je to podobné, nicméně zde je ve hře více faktorů (střih apod.)

Konečná kvalita triček je samozřejmě významně ovlivněna způsobem a kvalitou zpracování. Obecně platí, že čím má tričko vyšší gramáž, tím je kvalita zpracování (šití, zpasování jednotlivých dílů trička apod.) vyšší. Je to dáno jak tím, že hustější materiál drží lépe tvar, ale i tím, že u levných nízkogramážových triček se výrobci prostě finančně a časově nevyplatí věnovat se zpracování s pečlivostí, jakou by si tričko a zákazník zasloužil. Výrobce trička se o to raději bude věnovat tričku-vlajkové lodi, za které utrží více (trička o vysokých gramážích).

No, snad jsem to shrnul pochopitelně a bude vám to k užitku 🙂

Zdroj: internet

Martin2011

Často u Vietnamců dostaneš tričko s vyšší gramáží než někde v galerce. Info o gramáži je třeba i na http://www.tric­koun.czhttp://www.x-tricko.cz