EKSOT123

Hustota zalidnění. Jsou pro vás také překvapivá vzájemná srovnání některých států?

Vlastně kvůli koronaviru jsem byl překvapen, kolik žije v Itálii lidí. Ještě víc mě překvapilo, že v Německu je ještě větší hustota zalidnění než v Itálii, nebo že ve Francii a Rakousku je to zas o dost méně. Nebo že v Austrálii je nižšší než v Rusku. Mongolsko mě nepřekvapilo. Co vy?
 https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_st%C3%A1­t%C5%AF_sv%C4%9Bta_po­dle_hustoty_za­lidn%C4%9Bn%C3%­AD

Nejlepší odpověď
Drap

Je to překvapivé. Pokud člověk ty konkrétní země procestuje, tak je mu to jasnější. V hornatých a nehostinných krajinách je osídlení logicky řidší a v úrodných naopak. Zajímavé je i porovnání třeba našich bývalých okresů a jejich hustota osídlení.

Další odpovědi
Edison

Pro mě to překvapivé není. Co pro mě ale překvapivé je, že statisktiky kolem C-V jsou v absolutních číslech. To mi přijde značně nesmyslné. Smysl by dávala procenta, potažmo třeba na milion obyvatel. Protestovanost, počty pozitivních vzhledem k počtu obyvatel nebo počtu provedených testů, odhady nakažených, počty nemocných, počty lůžek a zdravotnickéh zajištění… Bez těchto přepočtů na počet obyvatel některá čísla vyznívají dost bombasticky až tragicky. Takže já tu sedím a zkouším si některá čísla přepočítávat. Je to ale dost pracné a dělat si na to tabulky se mi fakt nechce.

EKSOT123

Drap- a můžeš dát nějaký odkaz na porovnání těch okresů?

Edison, jasná páka. Třeby by mě zajímal počet testů v Maďarsku, kde mají vzhledem k malému počtu případů (680) už 32 mrtvých. Počet úmrtí narůstá až v pozdějších fázích, kdy orgány selžou. A také se nákaza od mladých, kteří ji mají v první fázi nákazy, pronikne na seniory.

Edison

Jj… přesně tak… V tom článku ode mě už tolikrát ukázaného je návod, jak to počítat a s jakými nejistotami. Včetně těch predikcí. Jak u toho využít již známé průběhy epidemií dokonce za (ne)použití některých opatření.

Edison

A je tam i otevřená tabulka, kam si můžeš doplňovat známá čísla a budou na tebe vypadávat predikce i s těmi nejistotami. Pak to už jen přepočítávat na počet obyvatel. Jen… je pro mě ta tabulka poněkud… nesrozumitelná.