annas

Hledají mnozí pravdu jen proto, aby s ní rázně skoncovali? Stává se, že má jejich pravda dobrý kurz na burze pravd?

Miroslav Huptych
http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/illus­trations/otaz­n%C3%ADk-interpunk%C4%8Dn%C3%­AD-znam%C3%A9nka-ot%C3%A1zka-358177/

Nejlepší odpověď
Kelt

Co je to pravda? Jednak filosofický pojem, dále informovanost daného subjektu o konkrétním pojmu. Ale není to hmotné, takže pojmy jako kurs pravdy, burza pravd, skoncovat s pravdou, hledání pravdy jsou zbytečné slovíčkaření. Pravda je pojem, který si vytvořil člověk, ale v přírodě, ve vesmíru? Kde tam je pravda a co to vlastně je?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Kelt,

promiňte.

Ale je vidět, že nechápete nadsázku, využití asociací. . Pravda je shoda se skutečností. Je subjektivní, objektivní, realativní, absolutní atd.

Citát určitě dává smysl, nejde o slovíčkaření, ale o obrazné vyjádření skutečnosti. Vy slovíčkaříte, protože chytáte za slovo autora. Je to způsob jeho pojmového myšlení, které dává smysl, bohužel s nadsázkou.

Přece žádný abstraktní pojem se nedá přesně definovat. Stejně jako štěstí, rozum, myšlenka atd.

Takže je třeba využít i našeho myšlení, slovní zásoby, která svědčí o bohatství českého jazyka, jeho mnohoznačnosti významu, využití asociací atd.

I když jsem slova převzala, mně je přenesený význam jasný.

Celá filosofie je založená na poznání smyslovém i rozumovém, učí přemýšlet, je to láska k moudrosti. Základem filosofie je údiv, např. jak je možné, že autor vytvořil takové přirovnání. I to odkrývá pravdu kdo ji dokáže vnímat a rozpoznat.