darysa

Před 5 lety jsem daroval synovi dům, teď ho chci zpět, protože syn se ke mně chová špatně. Poradíte, jak postupovat?

Hezký den, Před pěti lety jsem daroval synovi dům a teď ho chci zpět, syn se ke mně chová špatně, ale s vrácením domu souhlasí. Jak mám postupovat dál, poradíte mi? Děkuji, Marcel

-
Hezký den, Před pěti lety jsem daroval synovi dům a teď ho chci zpět. Syn s tím souhlasí.

Nevložil jste otázku.

Odpovědi
Mr. Marek

Pokud obě strany souhlasí, pak je to o to jednodušší. Úředně převést zpátky na Vás.

autacek

Předně je třeba si uvědomit, že Je rozdíl mezi zrušením darovací smlouvy a dalším darováním.

Jinak na platné odstoupení od darovací smlouvy je rok nikoli od darování, ale od okamžiku, kdy se dárce dozvěděl o okolnostech, pro něž může zpětvzetí daru nastat.

Hlada

Sepíšete a ověřenými podpisy podepíšete darovací smlouvu.
Na stránkách KN vyplníte formulář návrhu na vklad práva, vytisknete a alespoň jeden ho neověřeně podepíše.
Zašlete příslušnému KÚ a zaplatíte poplatek 2000.
Nabyvatel se na FÚ podle místa nemovitosti přihlásí do konce ledna následujícího roku k dani z nemovitosti.

Drap

Pokud oba dva souhlasíte, tak je to snadné. Dům opět daruje syn tobě. Pokud by však nechtěl a chová se v rozporu s dobrými mravy, tak lze vymoci zpět pomocí soudu. V tomto případě bych doporučoval vzít si právníka.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

JežíšKristus

Drap: Zrušení darování pro nevděk apod. lze max. do 1 roku od darování. Po 5 letech je už dům prostě syna, a klidně může být nemravný a ošklivý jak chce. Je to odraz principu právní jistoty, kdy pokud vlastním nemovitost 5 let, tak chci mít 100 % jistotu, že mi dům patří, a nejsou tu nějaké dobré mravy apod.

Herjulfson

Ježíšku nemáš pravdu. Už chvíli sleduji tvé odpovědi … vím, že každý může udělat chybu, ale prosím, než něco napíšeš, tak to raději prověř. Autacek měl totiž pravdu viz. § 2075 odst. (1) „Dárce může dar pro nevděk odvolat do jednoho roku ode dne, co obdarovaný dárci ublížil, ale dozví-li se o tom dárce později, do jednoho roku ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru“. Vidíš tam někde omezení na jeden rok po nabytí obdarovaným?

autacek

@JK Mýliti se je lidské…

Herjulfson

Ano, Ježíšek se plete a tvá odpověď byla správná.