Losman

Fyzikální rozdíl mezi teplou a studenou vodou… proč bolí pití horké vody?

Mám dotaz jaký rozdíl je fyzikálně mezi teplou a studenou vodou, asi tuším, že se bude jednat o rychlejší pohyb nějakých částic a druhá část otázky. Proč, když se napiju vřelé tekutiny tak to pálí, když to na první pohled vypadá stejně jako studené. A co se konkrétně stane, když to tak zabolí po vypití horké vody. Díky.

Nejlepší odpověď
mosoj

Sám správně odpovídáš že v teplé vodě je rychlejší pohyb molekul vody.
Dále se teplá voda od studené liší hodnotou
entalpie a entropie. To jsou hodnoty které vypovídají o energetickém obsahu termodynamického systému.

Bolest cítíme ne proto aby nás to trápilo, ale náš tělesný organismus tím signalizuje že něco není v pořádku.
Tělesná buňka při vnitřních teplotách nad 42 o C odumírá. Tělo nám bolestí dává signál že jsou buňky ze kterých se skládají tělesné tkáně ohrožené !
Při okamžitých vysokých teplotách dojde k popálení a následně nekrotizaci tkáně.

Další odpovědi
Syd

Co se stane? Opaříš se. Že tělo neni ocelový a tudíž se nechá spálit snad chápeš, ne?

Michal Kole

Teplá voda má více vnitřní energie

Teplo je forma energie
Teplota je fyzikální „stav“ tělesa