school12

Co je to formátování disku?

Nejlepší odpověď
Alesh

Zkusím odpověď pro laiky, která sice není přesná, ale na základní pochopení stačí 😉

Každé paměťové zařízení (= harddisk, flashdisk, paměťová karta atd.) má nějakou kapacitu, část této kapacity ale musí využít na to, aby si vlastně poznamenalo, kam danou věc uložilo. Tomu se říká FAT tabulka. Tuto část disku (FAT tabulku) uživatel nevidí, vidí pouze uložená data. Fat tabulka se vytváří formátováním disku. Během používání se může stát, že se FAT tabulka nějak po*ere, pak jsou data zpravidla těžko s média dosažitelná a je nutné disk naformátovat = vytvořit novou tabulku. Pokud byl problém pouze v tomto, disk pak bude normálně fungovat. Pokud tedy je karta třeba v mobilu nečitelná, první, co je dobré zkusit je právě opětovné naformátování. Původní data budou samozřejmě pryč.

Další odpovědi
anonym

V podstatě se jedná o vytvožení nějakého systému pro zaznamenání dat o uložených souborech (např. FAT) a případně o kontrolu, zda je na disk možné zapisovat.

Dochy

Najdeš snadno i na webu.
Formátování paměťových médií je činnost, kdy jsou na médium zapsány základní struktury (podle typu média a použitého systému souborů to bývá záznam hlavního adresáře, alokační tabulky, někdy synchronizační značky, případně zaváděcí sektor atd…). Tím je médium inicializováno pro běžné použití.

V některých případech se může zároveň provádět kontrola média.