hard work

Filmy z které země mají významný mezinárodní přesah (celosvětové povědomí)?

Tak rovnou vyřadím USA, Francie a Velká Británie, to je jasné a bezpochyby. Které další státy byste k nim ještě přidali?

Odpovědi
Filip84

Čínská lidová republika & Čínská republika. Obě země jsou silně zalidněné (Čínská republika má rozlohu cca na 40% rozlohy ČR, ale cca 2.3 násobek obyvatel), dohromady mají cca 1.5 milliardy obyvatel a čínské komunity jsou téměř po celém světě.

Indická republika. Indický film je fenomén, ty filmy jsou dlouhé, telenovelly slaďáky, že Esmeralda je proti tomu BDSM & hardcore dohromady, a v asijském světě velmi oblíbené.

Japonsko. The Journey of Honor, The Man with no tomorrow, Magistrate Mayuzumi, Ame Agaru (překládá se jako Po dešti: Óda na dobro v nás), Zatoichi, nebo epopeje Miyamoto Musashi 1954, 1955 & 1956, či Miyamoto Musashi 2014. či Schichinin no samurai 1957 (myslím, že se překládá jako Sedm samurajů), a to jsem se nemusel nikde dívat, nebo nějak sáhodlouze přemýšlet. Jistěže, japonský film není mainstreamová záležitost mimo Japonsko, ale je pojem. A patří mezi to i anime filmy, včetně hentai porna – to všecko je japonský film! 🙂

„Říše“. Sakra, kdo z odborné veřejnosti by neznal Triumph des Willens či Der Ewige Jude? Pomineme-li Nazionalsocialismus und Großdeutsche Reich, tak i DDR filmy (napadá mne třeba pohádka Das Licht der LIebe (1991) s Vejmělkovou v hlavní roli), ale i, třeba, Ernst Thälmann: Sohn seiner Klasse und Ernst Thälmann: Führer seiner Klasse. Samozřejmě i „západní“ filmy, například Der Untergang (2014) který, krom toho, že je známý na celém „západu“, tak je zdrojem nekončících parodií na YouTube. Německých filmů, které rozhodně stojí za vidění, je spousta, například Der Vorleser (2008), Berlin 36 (2009), Das Wunder von Berlin, Sonnenallee (1999). Z béčkových? Fuckyou, pane učiteli, Upírky, Holky to chtěj taky. Každý zná alespoň nějaký německý film. 🙂

SSSR & Rusko: Bronenosets Potyomkin (1925) je pojem němého filmu. Tsirk (1936). Volga, Volga (1938). Balkaniy rubezh (2019). Chornaya Molniya (2009). Legend o Kolovrate (2017). Piry Valtasara, ili Noch so Stalinym (1989, silně doporučuju!). Prityazhenie (2017) & Vtorzhenie (2020). On drakon (2015). Tayna pechati drakona – puteshestvie v Kitay (2019). Utomlyonnye solntsem (1994, 2010, 2011, silně doporučuju!). Volkodav iz roda serykh psov (2006). Ostrov (2006). Tobol (2019).

Na to, že Islanďanů je méně, než má obyvatelstva předměstí průměrného amerického města, je islandský film fenomén, arciť známější spíše v severských zemích. Doporučuju Mýrin (2006), Djúpið (2012), Kona fer í stríð (2018).

A naše filmografie taky zrovna „pralesní ligu“ nekope, na to, jací jsme záprtci! 🙂

Pepa25

Globálně a dlouhodobě žádné, platí pouze ty tři vyjmenované. Zbytek jsou spíš výjimky: italský neorealismus, Bollywood jako specifický žánr případně specifická korejská kinemotografie.