Avatar uživatele
anonym

feederovy rybarsky prut

co je to feederovy rybarsky prut

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5288 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
alenka901

Feeder (čti „fídr“) je moderní rybolovná technika, která se v České republice rozšiřuje teprve od konce 90. let 20. století. Svou povahou vychází z položené.

Vybavení:
Základním vybavením při lovu na feeder je: speciální feederový prut, naviják, vlasec, háček a obvykle také krmítko (odtud pochází anglické pojmenování tohoto způsobu lovu).

Indikace záběru:
V indikaci záběru je největší rozdíl feederu oproti klasické položené. Nepoužívají se zde žádné přídavné indikátory (čihátka, swingery atd.). Tuto funkci zastává velmi jemná špička feederového prutu, která se podle pohybů vlasce ohýbá a vibruje. Díky tomuto systému lze odhalit i drobné a opatrné záběry, které by při použití klasických metod nebyly vůbec rozpoznatelné.

Feederové špičky jsou výměnné a mají různou tuhost pro použití v různých podmínkách, zejména podle síly proudu. Označují se obvykle číslem, které udává, při jaké zátěži (v uncích) se špička ohne do pravého úhlu. Jejich konec bývá natřen reflexní barvou pro lepší viditelnost jemných pohybů.

Způsob lovu:
Postavení feederového prutu při lovu na tekoucích vodách.

Feederem lze lovit jak na stojatých vodách, tak i na řekách a potocích.

Podobně jako u položené leží při lovu feederem nástraha na dně, případně se nad ním vznáší. K přidržení nástrahy zde slouží klasická olověná zátěž nebo krmítko, které mimoto plní i druhý účel — svým obsahem láká ryby do blízkosti háčku s nástrahou.

Při lovu je vlasec zcela napnutý a měl by s prutem svírat úhel přibližně 90–110°, aby se jeho pohyby v co největší míře přenášely na pohyb špičky prutu. Na tekoucích vodách se navíc prut staví vysoko (někdy až téměř kolmo), aby byla ponořena co nejmenší část vlasce a nepůsobil na něj tlak vody.

Druhy lovených ryb v České republice:
Feeder je univerzální rybolovná technika, lze tedy pomocí ní chytat téměř všechny druhy ryb žijící v České republice. Vzhledem ke svojí citlivosti se však nejvíce využívá pro lov menších a středních ryb, a to zejména kaprovitých. Téměř vůbec se nevyužívá při lovu velkých dravých ryb (štik, sumců).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pepee32

tak to je ověřený prut na ryby nad 50 kg…sumci a tolstolobici.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Attack-design

kvalitní moderní prut který hodně unese, a taky stojí

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
petrdostal

Myslím si, že alenka901 to shrnula nejlépe. V podstatě se jedná o prut na velké a těžké ryby. Já sám doma jeden takový mám a můžu vám říct, že zrovna nejlevnější teda nebyl. Pořídil jsem si ho před pár lety ze http://sportcar­p.cz/ 🙂

před 1642 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek