Autista

Existují dnes české protistátní písničky?

Nedávno jsem slyšel tento výraz a zajímalo by mě jestli něco takového v dnešním česku existuje a co se za to považuje. Dokážu si představit že za komárů se za protistátní písničku bralo kde co, ale dnes tomu aspoň veřejně tak není. Tak by mě potěšilo kdyby pokud jsou jste mi napsali jejich názvy nebo aspoň o co se v takový písničkách jedná.

  • anarchismus či jiné politické ideologie, zapomenutá(ne­pohodlná) minulost?

obrázek:https://vlast­.cz/pred-vznikem-csr/

Nejlepší odpověď
Disraeli

Řekl bych že ne, alespoň o nich nevím. Ale můžou existovat „protivládní“ písně, proti konkrétní vládě/osobě, podané formou humoru, utahování nebo řekneme takové satiry ve formě hudby.
Protistátní nebo spíš proti režimu BYLA hudba ještě za totality (protože totalita se snaží ovládat, řídit a přesněji omezovat veškeré vlastnosti života, včetně soukromých, osobních a jakákoli forma protestu je v podstatě trestná). Třeba Kryl… kterého poslouchali dokonce komunisti a někteří se za to i styděli. Proč ho poslouchali/pos­louchají? Protože se to poslouchá dobře. A možná někteří nechápali význam. :)
„Překvapivě“ nebyl z polistopadového vývoje nijak valně nadšený. Proč asi…? :D

Za protistátní by se mohly považovat takové, které propagují jiný režim, obzvlášť třeba ten totalitní. Tak nějaké nacistické nebo komunistické písně a hymny. Ale to se nedá přímo nazvat protistátní.

Zde máš seznam anarchistických hudebníků:
https://en.m.wi­kipedia.org/wi­ki/List_of_anar­chist_musicians

Další odpovědi
Smack

Kapela-SABATON.

elkon

Když chceš mít problémy, tak si něco slož a pak to zpívej někde na náměstí. Jinak jdi s takovými trapnými nápady do háje (slušně řečeno).

Disraeli

Smack, Sabaton? A to které konkrétně? Sabaton zpívá písně s tématem historie a militaria, pár písniček se týká i české historie (1648 a Far from the fame… Ani jedna není protistátní nebo nějak protičeská).

Autista

Může mi někdo vysvětlit jestli elkon nepochopil zadání otázky ,nebo jsem se já špatně vyjádřil?

Disraeli

On je prostě jen šulibrk, který neumí odpovědět, ale jen provokovat, ho neřeš.

JežíšKristus

Elkon nikdy neodpovídá na otázku.

Pepa25

Obojí