EKSOT123

Existují české internetové stránky, které si všímají kromě významu slov také jejich původu?

Zrovna jsem hledal něco o slovu „habaděj“ a výjimečně náhodou našel. Ale jinak lze zjistit pouze význam slov. Třeba na ruském internetu je etymologie všeobecnou normou. U nás se mi zdá, že je vakuum. Tedy ne, že by knižní slovník byla špatná investice, naopak. Ale přece jen…
Nebo jsem špatně hledal?

Nejlepší odpověď
Kepler

Něco málo se dá najít tady http://corpus­.sweb.cz/ , nebo se dá údajně stáhnout zdarma zde: https://ruslan­valiev.com/ces­ky-etymologicky-slovnik-stazeni-prectete-si/ Ale nevyzkoušel jsem to.

Další odpovědi
annas

Něco o habaděj je v odklazu

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=habad%C4%9Bj

V., Machek uvádí původ

lidový výraz – mnoho, nadbytek,. Původ ze rčení hanba dieti = hanba něco říci, něco mluvit . zbytečně..
--

Můžete si stáhnout etymologický slovník, stažení je placené, někde hned, na jiné stránce po zkušebním měsíčním provozu.

Jinak zadat slovo a hledat, zda už je někde etymologie vysvětlená. Ale mnohokrát jsem zjistila, že často jsou informace o původu nepřesné, někdy i chybné.

Něco je také ve Wiki slovníku, dodatečně vkládám odkaz.

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/Wikislovn%C3%ADk.

Mám dojem, že jsme o tom spolu už komunikovali.

P. s.

Odkaz na slovník, který vložil Kepler, je bohužel nefunkční. Není stále v provozu.

Ten druhý nevím.. Ale zjišťovala jsem. Platí to, co jsem napsala, registrace, zkušební stažení zdarma, později úhrada za placení.

anonym

Jistě, starý známý WIKISLOVNÍK https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/Wikislovn%C3%AD­k:Hlavn%C3%AD_stra­na který je zcela zdarma pro kohokoliv a v plném rozsahu, a pokud v něm snad něco chybí můžete to kdykoliv doplnit.

Pepa25

Každý slušný slovník má i etymologii …

Zdroj: https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/habad%C4%9Bj

EKSOT123

Pepa25– díky, zdá se, že se začíná blýskat na lepší časy. Ale ten slovník bude nejspíš průkopnická výjimka, taky mi to přijde docela stručné a uvidíme, kolik tam mají slov.

EKSOT123

Děkuji za odpovědi.
Annas, pokud vím, tak jsme spolu jen diskutovali o hmyzožravém rejskovi a jeho entomologickém slovníku. Do diskuze se zapojil i Kepler a rejsek z toho nevyšel moc dobře. Vy jste se to snažila zachránit pokusem o etymologii jména samotného etymologického velikána jménem Rejzek, což ovšem bylo velmi opovážlivé. Ale já to Rejzkovi přeji – kdo s čím zachází, tím také schází. :D :D
Ještě jste mi odpovídala na původ slova slavík. Schválně jsem to zadal v ruštině, výsledek je stejný, jako vaše odpověď, ale člověka hned zarazí, jak dobře mají Rusové jazykovědné věci přístupné na internetu. V nabídce mají hned několik typů slovníků a nechybí ani nejrůznější příklady použití slova a etymologie: https://ru.wik­tionary.org/wi­ki/%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0­%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B9
Takže v nouzi, pokud se člověku teorie českých jazykovědců nezdají moc rozumné, lze se pokušet hledat i v ruštině. Samozřejmě některá česká slova tam nemají.

annas

Přesně si nepamatuji, ale vím, že na jedno slovo jste vložil odkaz , ale dotyčný vyložil původ chybně.

Psala jsem autorovi stránky, ale nereagoval.

Ve Wikislovníku, o němž jsem se vám v odpovědi zmínila, se dá leccos najít, ale nenajdete všechny výrazy. . Podle 3 etymologů jsem zjistila, že se objevují často nepřesnosti. I když se názory také liší.

Ale ruština je východní slovanský jazyk, takže se stává, že některá slova nemají společný praslovanský základ. Navíc ruština má jiný hláskový systém, mnohem starší než čeština.
Proto je třeba i v jiných slovnících hledat, odkud výraz pochází.

Rejzek. Proč by vysvětlení původo příjmení jména Rejzek, bylo opovážlivé? Určitě jsem čerpala ze zdroje Dobroavy Moldanová.
Ale příjmení podle něčeho či někoho vzniklo . tajem zřejmě uvedla i původ slova rejsek.

Nemáte náhodou odkaz? Hledala jsem, ale nevím, jak zněla otázka.

Pokud jsem uvedla původ příjmení, tak jsem čerpala z knihy Dobravy Moldanové. Proč by původ jména byl opovážlivý.?

U nás jsou odborné slovníky asi na měsíc zdarma – některé, další používání je třeba zaplatit přes net.

Můžete hledat půlvod slov i v jiných jazycích, ale opakuji, může to být jinak než v češtině.

Kdo má zeájm o českou etymologii, může si slovník koupit v knižní i elektronické podobě, nebo v knihovně.

EKSOT123

Annas, myslel jsem, že je zřejmé, že v té diskuzi jde ryze jen o legraci. Stejně tak jsem myslel s humornou ironií tu „opovážlivost“. Mistr Rejzek se zabývá etymologií a někdo jiný si troufne vrtat se v etymologii přímo jeho jména- s čím kdo zachází, s tím také schází. Ta otázka byla zde: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-puvod-slova-sporadycky#dis­cussion
A ten váš dřívější podnět na chybnou etymologii se týkal patrně otázky, zda existují nějaké kladné „ismy“, ale už si to přesně nevybavuji.

EKSOT123

Promiňte, možná každý hned nechápe můj druh humoru – třeba jsem před časem viděl v Praze poutače na nějaký koncert s dirigentem Bělohlávkem. A hned jsem si dělal legraci z toho, že ten dirigent má navíc opravdu bílou hlavu a na plakátech se to snažili zamaskovat barevným pozadím portrétu Bělohlávka. Takové věci mi přijdou radostné a legrační.

annas

Dobře, beru. 🙂