Complex

Jaký je původ slova „sporadicky“?

sporadycky = sporadicky.

Nejlepší odpověď
annas

Podívala jsem se do Rejzkova Etymologcikého slovníoku, který uvádí původ takto:

sporadický ‘vzácný, řídký’. Podle něm. sporadisch, fr. sporadique z ř. sporadikós ‘roztroušený’ od sporás (gen. sporádos) tv. od speírō ‘seji, roztrušuji’. Stejný původ má i slova sperma.

Náze ostrova Sporady pochází z řeckého sporadikost, ‘roztroušený’ od sporás (gen. sporádos,) setí, setba, semeno, roztroušený., rozsetý.

Wiki uvádí, že podle polohy ostrovů a jejich názvu vzniklo příd. jméno sporadický, něco vzácného, ojedinělého, řídkého. Stejně jako ostrovy jsou rozseté, roztroušené.

Ale spíš to vypadá, že nejdříve bylo slovo sporadický, od něj pak název pro ostrovy, , jak to vyplývá z řeckého, anglického i francouzského zdroje, ale i etymologie.

Další odpovědi
Drap

Výraz byl odvozen z názvu řeckých ostrovů (Sporady), které jsou roztroušeny v Egejském moři, a proto je za jeho jedinou správnou podobou uznávána varianta s počátečním písmenem s – sporadicky.

Zdroj: net

Kepler

Původ slova Drap už vysvětlil. Jen podotýkám, že -dycky je jenom Most. I když „d“ je tvrdá souhláska, jde o slovo cizího původu.

EKSOT123

Annas
Ano rejsek je typický hmyzožravec https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rejsek_obec­n%C3%BD , takže rejskův entomologický slovník má něco do sebe…

annas

EKSOT123

Pokud beru příjmení, tak Rejzek není Rejsek.

Rejsek třeba miloval a ochraňoval určitým zp§sobem rejsky, kteří likvidovali hmyz

Zatímco Rejzek měl ryzí, tedy zrzavé či ryšavé vlasy, nebo rád jedl houby ryzce. Nebo dokonce jako ryšavý sbíral rejzky.

Takže není však takové, jak se jeví.

Kepler

🙂 No nazdar, hmyzu na planetě ubývá a do toho ještě rejsek. Tak je to, když si někdo plete pojmy s průjmy…