xiperio

Existuje vůbec takový čip?

V různých filmech vidíme, že pokud chtějí agenti o nějaké osobě mít přehled, tak jí umístí (různě někam na tělo nebo oblečení) miniaturní čip.(v řádu mm až cm) A pak na nějakém zařízení vidí aktuálně, kde se daný subjekt nachází kdekoliv ve světě. Je možné, aby toto fungovalo i ve skutečnosti, a že by to mělo takovou výdrž? Myslím tím praktické využití pro hlídání dětí, straších nemocných seniorů apod. A kde by se to dalo sehnat? Nemyslím tím mobily.

Odpovědi
led

Ano.
Stačí, keď si pozriete napríklad prírodopisné filmy o sledovaní migrácií zvierat a vtákov. Alebo čipy pre psov…
a to nehovorím o množstve mediálnych „odhalení o sledovaní človeka“ pomocou čipu, či už v komerčných akčných filmoch, alebo aj v „dôveryhodných“ spravodajských médiách (TV, noviny)

Bežné je aj lokalizovanie človeka pomocou jeho elektroniky – mobil (aj vypnutý), počítač a podobne. Oficiálne sa prevalilo sledovanie cez mobil na Slovensku pri pokuse toto sledovanie uzákoniť ak takzvané „anticovidové sledovacie opatrenie postihnutých nákazou“ (malá poznámka Nákazou nesúhlasu s vládou?). Bolo to oficiálne parlamentom neodsúhlasené, ale ako všetci vieme táto sledovacia prax cez mobilnú techniku je zaužívaná na celom svete

aliendrone

Ano, říká se tomu GPS lokátor. Jsou dostupné i komerční (volně prodejné verze) – namátkou jsem našel https://www.dstechnik­.cz/miniaturni-gps-tracker-lokator-pro-auta-motocykly-kola-pozicni-presnost-10m/lurecom-gps-mini-car-gf19-8949.html, ale když pohledáš, najdeš i o dost menší. (velikosti šumivé rozpustné tablety)

Používá se k zajištění vozidel, domácích mazlíků (dává se často na obojek spolu s výstražnou lampičkou) atd., možností využí jsou mraky.

Vojta24

Původní lokátory které znáte z bondovek ještě nepoužívaly GPS ani datové sítě, prostě kolem sebe jen v pravidelných intervalech vysílaly krátký signál (čím častěji tím méně na baterii vydržel), a přijímací zařízení pak umělo určit z jaké vzdálenosti přibližně (podle útlumu a zkreslení signálu) a z jakého směru signál přichází (bylo nutné signál sledovat a držet se se sledovacím zařízením poblíž – cca do dvou km, v závislosti na vyzařovacím výkonu)

Dnešní zařízení toho typu používají k určení polohy GPS a k hlášení polohy pak bezdrátové komunikační sítě mobilních operátorů, které jsou dostupné prakticky kdekoliv a umožňují tak nepřetržité sledování a vy poblíž být nemusíte. Díky miniaturizaci kterou umožnily předevšim vývoj v oblasti chytrých telefonů se to snadno vejde do krabičky velikosti menšího přívěšku na klíče i s nutnou baterií a tato zařízení mívají i integrovaný mikrofon. Na ali a ebay je toho plno. Hledej „mini gps tracker“

xiperio

Přemýšlel jsem z preventivních důvodů, a obavy o bezpečnost to dát malému děcku, někam do oblečení či na tělo. Ale nikde jsem na nic takového nenarazil. Vyjma vyhledávačů ztracených vozidel. Něco co by měla třeba dlouhodobě v náušnici, kdyby se nedej Bože něco stalo.

led

O čipoch pre sledovanie človeka hlavne politici strašne neradi hovoria (ak k ich použitiu práve oni nedali príkaz)