quentos

Existuje ve slovenštině podobný jazykový mýtus o některém českém slově, jako je v češtině „slovenský“ drevokocúr?

Nejlepší odpověď
led

stromokocúr je špecialita rečového typu, ako napríklad aj ja tu občas používam spojením dvoch slov do jedného výrazu, čim tomu slovu, dám zjednotený význam. Kto chce hľadať, má možnosti. To, čo sa hovorí, že je to umelecké dielo toho ktorého herca, neverte, vzniklo úplne nevinne.
Podľa legendy pomenovanie veveričky – stromokocúr vzniklo buď v rómskej oblasti, alebo v oblasti s maďarskými spoluobčanmi, z ktorých mnohí boli povojnoví repatrianti z Rumunska a Juhoslávie. Jednoducho ako rýchlo poviete, slovensky spisovne „hľa, tam je veverička“ ak veveričku ste nikdy nevideli, alebo slovenčinu ako Dolniaci dobre neovládate
strom, to poznáme, to je to, čo rastie pri cestách a chlapci na to lezú
kocúr, to je prezlečená mačka, ktorá lezie na stromy, aby nemusela doma pomáhať pri pradení vlny

Veľa slangových výrazov a humorných pomenovaní vzniklo práve v jazykovo zmiešaných oblastiach. To je ako keď sa stará Prešburáčka (pomenovanie starých obyvateľov Bratislavy) vrátila nešťastná z viedenských nákupov, pretože si nevedela spomenúť, ako sa nemecky povie „firhang“ ( záclona po peršburácky)

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-clovek-vzal-ze-slovensky-veverka-se-rekne-drevokocur#dis­cussion
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-vyraz-drevokocur-nadavka-ci-puvodni-nazev-veverky

Zdroj: ten najzáludnejší: vlastná skúsenosť a pamäť,

Další odpovědi
annas

Ve slovenském seriálu Sousedé se jeden soused jmenoval Stromokocúr, tedy veverka.

Někdy jsem se dívala na česko-slovenský pořad Nikto nie je dokonalý . Češi odpovídají na slovenské významy slov, Slováci naopak. Někdy jsem žasla.

Zaznělo zde slovo drevomačka x drevokocúrovi.

V archivu je otázka, jak se řekne slovensky veverka a kdo je asi původcem těchto slov.

Kepler

Nevím, protože nejsem Slovák. Ale mohla by vědět led, která je nefalšovanou Čechoslovenkou.

led

Ak v mojom príspevku kliknete na zdroj, ten najzáludnejší: vlastná skúsenosť a pamäť, získate vlastnú skúsenosť a zapamätáte si :
„neklikej na každej odkaz, může to být taky cesta nikam, nebo ještě hůř“

quentos

Kepler: taky jsem si na ni vzpomněl…