Frogman

Existuje v češtině slovo „kaslík“?

Dnes a denně to slovo slýchám. Jedná se i slovo „kaslik“ (nebo dlouze „kaslík“) ve spojení s autem. Má to být ta přihrádka před spolujezdcem na předním sedadle.

Ve slovníku jsem našel jen slovo „kastlík“, což by mělo být zřejmě ono.
Zřejmě se to slovo trochu zkomolilo s používá se ten tvar, který oficiálně neexistuje.
Opravdu tedy ten výše uvedený tvar neexistuje? :)

Nejlepší odpověď
elkon

Je to lidové, slangové, od slova kastlík. U nás se slovo kaslík běžně používá v souvislosti s poštovní schránkou, nebo přihrádkou v autě. Každý ví o co jde.

Další odpovědi
annas

Nespisovné slovo kastle/kastl se používá i pro auto, spíš častěji se používalo, když měla autu hranatější tvar. Např. koupil si černou kastli používá se u nás na Hané, určitě i jinde

kaslík je zkomolenina, zláeží na oblasti, kde se používá.

Je vídět, že je rozdíl mezi slovy kastle a kastl.

  1. kastle
  1. krabice, bedna.
  2. karoserie auta.

Německy Kastel, což je zdrobnělina z německého Kasten – schránka, krabice.

  1. Kastlík – zdrobnělý výraz – krabička, bednička, schránka na dopisy. – z německého Kastel.
  2. Kastl – přepravka na nápoje, bedna piv.

Podle SNČ, s. 190,

cochee uvedl německý výraz Kästchen, ale jazykovědci uvádějí převzetí z podst. jména Kasten., zdrobněle Kastel.

Nebylo vhodné vložit odkaz na zdroj,? Kvůli porovnání. Ale to nikdo neřeší.

České slovo bylo ale odvozené z jiného pojmenování, než je Kästchen,
Je zbytečné vkládat jazykový zdroj a vyjádření etymologů.
.......

https://slovni­ky.lingea.cz/ne­mecko-cesky/Kasten

"Kasten

  1. bedna, truhla, schránka
  2. přepravka (na láhve)
  3. (hovor.) (dopisní) schránka
  4. (hovor. hanl.) škatule (velká, nevzhledná budova)
  5. (hovor. hanl.) kára, škatule (staré velké auto)
  6. (hovor. hanl.) bedna, krám (staré rádio ap.)
  7. (SüD, ÖrD, SwD) skříň (šatní ap.)
  8. rámeček (v textu)"

marci1

Kaslik, kastlik se používá v ostravské hornické mluvě.
„Kaslik je v laštině běžné označení pro dřevěnou (nebo i plechovou) truhlici na uhlí.“ 🙂

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?lang=en&ar­t=4411

cochee

Jako spousta jiných i tohle slovo máme z němčiny: das Kästchen – skříňka, truhlička, bedýnka – v češtině kastle, kastlík.

Kepler

Kaslík je zkomolenina od kastlík, což znamená schránku, bedničku nebo schránku na dopisy. Kaslík se používá se jen krajově.

Drap

U nás se používá kastlík, přihrádka s pevným obalem, krabička, malý oddělený prostor a podobně

nyjono

O kasliku nevím.
Znám jen kastlík.

Jakub Vilk

V hovorovej (slangovej) východoslovenčine to slovo kaslík znamená malá skrinka alebo malá komoda.určite je to z nemčiny.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

marci: taky je to plechový šuplík pod ohništěm – na popel.

marci1

Může být. 🙂

Hansel

Kaslík ve smyslu schránky taktéž používán v Čechách.