annas

Existuje stále nakladatelství Melantrich?

Kdo stál u jeho zrodu? O co se zasloužil dnešní jubilant?

Nejlepší odpověď
rynek878

Melantrich Rožďalovský z Aventina, Jiří
1511–19.11.1580
Po teologických studiích ve Wittenbergu založil 1552 tiskárnu v Praze. Vydal 200 knih a použil 30 druhů písma (např. melantrichovský švabach); nejznámějšími Melantrichovými tisky jsou Mattioliho Herbář a česká bible zv. Melantriška. V jeho díle pokračoval zeť Daniel Adam z Veleslavína.

zdroj:z mé knihovny

Melantrich bylo české nakladatelství a vydavatelství, působící od roku 1898, nejprve pod názvem Tiskařské družstvo Národně sociální strany. Název Melantrich neslo od roku 1910. V období první republiky se Melantrich stal nejvýznamnějším polygrafickým podnikem v Čechách. Byla zde vydávána jak řada novin a časopisů, tak i množství knižních publikací, včetně děl nejvýznamnějších autorů české i světové beletrie, naučná literatura, sebrané spisy významných osobností, soudobá poesie, životopisné knihy i knihy historické. Melantrich fungoval i v období nacistické okupace. Po komunistickém převratu nezanikl, ale jeho činnost byla výrazně okleštěna. Po roce 1989 se pouze obtížně adaptoval na podmínky tržního hospodářství a v roce 1999 zanikl.
link:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­lantrich

Další odpovědi
vagra

U zrodu nakladatelství,mu­sel stát zcela určitě jeho zakladatel Jiří Melantrich (Rožďalovský) z Aventina.
Byl to významný český renesanční tiskař a nakladatel a právě dnes uplynulo 430 let od jeho úmrtí.
Významně se zasloužil o šíření Bible v Čechách a významem přesahující oblast Čech,bylo vydání české a německé varianty Herbáře.
V období národního obrození,se Jiří Melantrich stal prototypem odvážného a úspěšného Čecha.

Zdroj: vybráno a zkráceno z Wikipedie

hanulka11

Melantrich již neexistuje.V roce 1999 Melantrich svou činnost ukončil.[16] Dnes sídlí v historické budově Melantricha na Václavském náměstí obchodní dům Marks & Spencer[17], wellness centrum a apartmánový hotel.

Významnou postavou knihtiskárny byl Jaroslav Šalda. Už roku 1905 se stal účetním tiskařského družstva a roku 1925 byl na mnoho let jmenován ústředním ředitel Melantricha.[3] Šalda měl významný podíl na výrazném růstu a rozvoji nakladatelství, které se stalo nejvýznamnějším nakladatelským, grafickým a tiskařským podnikem v prvorepublikovém Československu. Šaldovým cílem a posléze zásluhou bylo také to, že Melantrich začal vedle novin a časopisů vydávat též knihy.[6] Podařilo se mu dokonce uhájit existenci Melantrichu v dobách nacistické i komunistické totality, přestože on sám musel po roce 1948 podnik opustit.
Doplňuji:
podle wikkipedie

1popelka1

Jen uvádím zdroj, odkud Hanulka čerpala: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­lantrich

kropitko

Je to Popelko jedno a to samé pořád dokola. Už jako dítě jsem chtěla být učitelkou, naštěstí jsem se pak ubrala jiným směrem. Já na to prostě nemám nervy a to mám pět dětí a jim stačilo abych jim něco vysvětlila jednou, maximálně dvakrát a pochopily to. Nevím proč to nezvládnu i u uživatelů. Asi je to proto, že mně nevidí,,ddd nevidí jak se u toho tvářím:-D