Avatar uživatele
annas

Existuje stále nakladatelství Melantrich?

Kdo stál u jeho zrodu? O co se zasloužil dnešní jubilant?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? panenka, anonym, vagra, rynek878 před 4878 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
rynek878

Melantrich Rožďalovský z Aventina, Jiří
1511–19.11.1580
Po teologických studiích ve Wittenbergu založil 1552 tiskárnu v Praze. Vydal 200 knih a použil 30 druhů písma (např. melantrichovský švabach); nejznámějšími Melantrichovými tisky jsou Mattioliho Herbář a česká bible zv. Melantriška. V jeho díle pokračoval zeť Daniel Adam z Veleslavína.

zdroj:z mé knihovny

Melantrich bylo české nakladatelství a vydavatelství, působící od roku 1898, nejprve pod názvem Tiskařské družstvo Národně sociální strany. Název Melantrich neslo od roku 1910. V období první republiky se Melantrich stal nejvýznamnějším polygrafickým podnikem v Čechách. Byla zde vydávána jak řada novin a časopisů, tak i množství knižních publikací, včetně děl nejvýznamnějších autorů české i světové beletrie, naučná literatura, sebrané spisy významných osobností, soudobá poesie, životopisné knihy i knihy historické. Melantrich fungoval i v období nacistické okupace. Po komunistickém převratu nezanikl, ale jeho činnost byla výrazně okleštěna. Po roce 1989 se pouze obtížně adaptoval na podmínky tržního hospodářství a v roce 1999 zanikl.
link:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­lantrich

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

U zrodu nakladatelství,mu­sel stát zcela určitě jeho zakladatel Jiří Melantrich (Rožďalovský) z Aventina.
Byl to významný český renesanční tiskař a nakladatel a právě dnes uplynulo 430 let od jeho úmrtí.
Významně se zasloužil o šíření Bible v Čechách a významem přesahující oblast Čech,bylo vydání české a německé varianty Herbáře.
V období národního obrození,se Jiří Melantrich stal prototypem odvážného a úspěšného Čecha.

Zdroj: vybráno a zkráceno z Wikipedie

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

Melantrich již neexistuje.V roce 1999 Melantrich svou činnost ukončil.[16] Dnes sídlí v historické budově Melantricha na Václavském náměstí obchodní dům Marks & Spencer[17], wellness centrum a apartmánový hotel.

Významnou postavou knihtiskárny byl Jaroslav Šalda. Už roku 1905 se stal účetním tiskařského družstva a roku 1925 byl na mnoho let jmenován ústředním ředitel Melantricha.[3] Šalda měl významný podíl na výrazném růstu a rozvoji nakladatelství, které se stalo nejvýznamnějším nakladatelským, grafickým a tiskařským podnikem v prvorepublikovém Československu. Šaldovým cílem a posléze zásluhou bylo také to, že Melantrich začal vedle novin a časopisů vydávat též knihy.[6] Podařilo se mu dokonce uhájit existenci Melantrichu v dobách nacistické i komunistické totality, přestože on sám musel po roce 1948 podnik opustit.
Doplňuji:
podle wikkipedie

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
1popelka1

Jen uvádím zdroj, odkud Hanulka čerpala: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­lantrich

před 4878 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

Je to Popelko jedno a to samé pořád dokola. Už jako dítě jsem chtěla být učitelkou, naštěstí jsem se pak ubrala jiným směrem. Já na to prostě nemám nervy a to mám pět dětí a jim stačilo abych jim něco vysvětlila jednou, maximálně dvakrát a pochopily to. Nevím proč to nezvládnu i u uživatelů. Asi je to proto, že mně nevidí,,ddd nevidí jak se u toho tvářím:-D

před 4877 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek