Avatar uživatele
Zlatý

Existuje stále nakladatelství Melantrich?

Kdo stál u jeho zrodu? O co se zasloužil dnešní jubilant?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Melantrich Rožďalovský z Aventina, Jiří
1511-19.11.1580
Po teologických studiích ve Wittenbergu založil 1552 tiskárnu v Praze. Vydal 200 knih a použil 30 druhů písma (např. melantrichovský švabach); nejznámějšími Melantrichovými tisky jsou Mattioliho Herbář a česká bible zv. Melantriška. V jeho díle pokračoval zeť Daniel Adam z Veleslavína.

zdroj:z mé knihovny

Melantrich bylo české nakladatelství a vydavatelství, působící od roku 1898, nejprve pod názvem Tiskařské družstvo Národně sociální strany. Název Melantrich neslo od roku 1910. V období první republiky se Melantrich stal nejvýznamnějším polygrafickým podnikem v Čechách. Byla zde vydávána jak řada novin a časopisů, tak i množství knižních publikací, včetně děl nejvýznamnějších autorů české i světové beletrie, naučná literatura, sebrané spisy významných osobností, soudobá poesie, životopisné knihy i knihy historické. Melantrich fungoval i v období nacistické okupace. Po komunistickém převratu nezanikl, ale jeho činnost byla výrazně okleštěna. Po roce 1989 se pouze obtížně adaptoval na podmínky tržního hospodářství a v roce 1999 zanikl.
link:

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/M elantrich

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

U zrodu nakladatelství,musel stát zcela určitě jeho zakladatel Jiří Melantrich (Rožďalovský) z Aventina.
Byl to významný český renesanční tiskař a nakladatel a právě dnes uplynulo 430 let od jeho úmrtí.
Významně se zasloužil o šíření Bible v Čechách a významem přesahující oblast Čech,bylo vydání české a německé varianty Herbáře.
V období národního obrození,se Jiří Melantrich stal prototypem odvážného a úspěšného Čecha.

Zdroj: vybráno a zkráceno z Wikipedie


Avatar uživatele
Zlatý

Melantrich již neexistuje.V roce 1999 Melantrich svou činnost ukončil.[16] Dnes sídlí v historické budově Melantricha na Václavském náměstí obchodní dům Marks & Spencer[17], wellness centrum a apartmánový hotel.

Významnou postavou knihtiskárny byl Jaroslav Šalda. Už roku 1905 se stal účetním tiskařského družstva a roku 1925 byl na mnoho let jmenován ústředním ředitel Melantricha.[3] Šalda měl významný podíl na výrazném růstu a rozvoji nakladatelství, které se stalo nejvýznamnějším nakladatelským, grafickým a tiskařským podnikem v prvorepublikovém Československu. Šaldovým cílem a posléze zásluhou bylo také to, že Melantrich začal vedle novin a časopisů vydávat též knihy.[6] Podařilo se mu dokonce uhájit existenci Melantrichu v dobách nacistické i komunistické totality, přestože on sám musel po roce 1948 podnik opustit.
Doplňuji:
podle wikkipedie

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

1popelka1

Jen uvádím zdroj, odkud Hanulka čerpala: http://cs.wikipedia.org/…

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

Je to Popelko jedno a to samé pořád dokola. Už jako dítě jsem chtěla být učitelkou, naštěstí jsem se pak ubrala jiným směrem. Já na to prostě nemám nervy a to mám pět dětí a jim stačilo abych jim něco vysvětlila jednou, maximálně dvakrát a pochopily to. Nevím proč to nezvládnu i u uživatelů. Asi je to proto, že mně nevidí,,ddd nevidí jak se u toho tvářím:-D

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.