zjentek

Existuje olgoj chorchoj?

Nejlepší odpověď
marci1

Nikdy se nepodařilo prokázat, že existuje. Pouhá legenda.

Písečný červ velikosti salámu, natož se záhadnou schopností zabít na vzdálenost několika metrů dokonce i člověka, ve skutečnosti nikdy neexistoval a neexistuje. Žádná české ani jiné expedici se ho nepodařilo najít a výpovědi údajných očitých svědků, kterým se obvykle rozvázal jazyk až po větším množství vodky, nelze brát vážně. Přesto mongolská pověrčivost a západní senzacechtivost musely mýtus olgoje chorchoje stvořit z nějakého reálného základu.
Co tedy mohlo být jeho předobrazem? Podle mého přesvědčení je jenom jedna možnost: Hroznýšek tatarský. Nepříliš známý druh hada, který vzácně žije také v některých oblastech Mongolska. Světe div se, hlavně v těch, kde by měl být i olgoj chorchoj. Přitom na rozdíl od jiných hadů, s nimiž se Mongolové mohou setkat, má hroznýšek silné, válcovité tělo, takže skutečně může připomínat červa – a to tím spíš, že po většinu roku je zavrtaný v písku. Na povrchu se objevuje jenom v době vrcholného jara a léta, kdy má vylézat také olgoj chorchoj…
https://www.zo­opraha.cz/aktu­alne/pohledem-reditele/10774-pravda-o-olgoji-chorchojovi
😄

Další odpovědi
annas

Otázka se opakuje asi po 4<> zkuste si přečíst informace v archivu,

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=olgoj%20chor­choj%20

Nic se od doby vložení otázek o existenci tohoto tvora nezměnilo.

"Jeho existenci zatím nikdo neprokázal. Spousta lidí ho ale prý viděla. Možná je to tedy jen dosud nepopsaný druh nějakého opravdového zvířete. Legendy o něm říkají, že se podobá červu, měří kolem jednoho metru, je červený a vyskytuje se v jižní části pouště Gobi. Prý umí zabíjet jedem i elektrickými šo­ky.

Žádný důkaz o tom ale není, a tak olgoj chorchoj zůstává jen předmětem zkoumání kryptozoologie. To je obor, který se zabývá tajemnými živočichy z bájí a většinou náhodných neověřených pozorování, jejichž existenci nikdo vědecky neprokázal. Jedním z takových zvířat je například i Lochnesská příšera, o které jsme vám ve zvídavci už taky říkali."

https://junior­.rozhlas.cz/baj­ny-tvor-drazdi-fantazii-kryptozoologu-existuje-olgoj-chorchoj-8817544

EKSOT123

Přímo zde:

https://www.go­ogle.cz/maps/@49­.2130587,15.8772011,3a,­15y,39.92h,79­.08t/data=!3m6!1e1!­3m4!1sok3uttdE­UiIvYVYVV1WLpg!2e0!7­i13312!8i6656?en­try=ttu

EKSOT123

Nápadné je, že 90 metrů od něj je pravoslavný kostel, chtělo by to tam udělat šťáru…