zjentek

Existuje něco ryze čínskýho, světově proslulýho?

..jako je třeba český pivo, americkej apple, rákosnická cocksauce sriracha z usa, atp. …?

Nejlepší odpověď
Hans51

Světově „proslulým“ čínským vynálezem je bezesporu střelný prach. První písemná zmínka o něm pochází již z poloviny 11. století, ale dá se předpokládat, že byl užíván dříve.

Ve 4. století před naším letopočtem byl poprvé použit kompas, opět na území dnešní Číny, přičemž byl vyroben z nerostu magnetovce.

Počátkem 2. století našeho letopočtu vynalezli Číňané papír z dřevěné drti, tedy ten, který se používá dodnes.

Jako poslední zmíním čínské nudle, které se vyskytly již před více než 4.000 lety, předběhly tedy i tradiční italské špagety.

Další odpovědi
arygnoc

papier?
pušný prach?
kaligrafia?
hodváb?

😉

gecco

Čínská zeď…
Tedy – Velká čínská zeď…
😉

kapka

Tak ja k uvedenemu dodam, ze tolik aktivne odpovidajicich uzivatelu tu snad ani neni, aby postupne vyjmenovali vsechny cinske vynalezy, pokud kazdy napise jeden nebo dva. :)
Je ale pravda, ze malokdo bezne vyslovi spojeni cinsky papir, cinsky kompas atd.
To bylo vsechno vynalezeno tak davno, ze uz to zdomacnelo po celem svete. Papirove penize, toaletak, hraci karty, objevy v medicine atd. atd. Kapra na Vanoce si dam trebonskeho. Ze je původem z Ciny to uz se nerika, no. Nebo takova mrkev…
Co treba ale cinsky caj ? Jak pise Marci celkove cinska kuchyne, to se pouziva bezne. Cinske hulky.

Lamalam

Porcelán? Bonsaj?

anonym

Ano, kung-fu.

marci1

K již uvedenému dodávám „čínskou gastronomii“. 🙂

Agneta

Čínský porcelán je světově proslulý:D (a čínská kuchyň taky)

anonym

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ffTbSnO4dk4

Čínský slang z pražské čtvrti, ale bývá často nesrozumitelný.

Luxx

čínské e-shopy