Avatar uživatele
9 řemesel

Ester Janečková – jaké je její původní jméno?

Ví někdo jaké je její původní jméno? Díky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? rynek878 před 5037 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
rynek878

Ester Janečková se narodila bývalé mluvčí charty 77 Marii Rút Křížkové a uznávanému divadelníkovi Otovi Ornestovi
Po studiích na střední zdravotnické škole, kde úspěšně odmaturovala v roce 1991, strávila půl roku v Anglii, coby au-pair. Po návratu začala externě působit v Českém rozhlase a následně i v České televizi.
Roku 1992 byla přijata na Divadelní fakultu AMU, kterou ukončila v roce 1999. Na vysoké škole nejdříve začala studovat režii, ale pak z ní přešla na herectví. V průběhu studia hostovala v divadle Na zábradlí.
Po studiích na vysoké škole se stala stálou členkou souboru Divadla Miriam, kterou je dosud. Čtyři roky se též zabývala úpravami dialogů českého znění televizních seriálů a filmů.
V září 2005 vstoupila do pořadu Pošta pro tebe a přesně do dalšího září zvládla padesát odvysílaných dílů, což obnáší 150 životních příběhů. Většinou na obrazovce dojde ke katarzi a příběh dobře skončí. Kromě Pošty pro tebe moderuje i pořad Sama doma. Občas si zahraje ve strašnickém Divadle Miriam. Má radost ze své rodiny, manžela dr. Zdeňka Janečka a syna Kryštofa.

více link:

Zdroj: http://www.kni­hovnicka.net/au­tor/1298-janeckova-ester/zivotopis-biografie/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

myslíte za svobodna? Křížková. Srv. zdroj

Zdroj: www.ceska.tele­vize.cz/scrip­ts/detail.php?id=22051

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
panenka

Životopis (biografie) / Informace:

Moderátorka Ester Janečková se narodila 15. prosince roku 1972 jako dcera venkovské učitelky Marie Rút Křížkové (1936) a herce a režiséra Oty Ornesta (1913 – 2002). Tatínek Ester pocházel ze tří sourozenců. Jeho bratry byli režisér Zdeněk Ornest a básník Jiří Orten. O posledním jmenovaném psala Marie Rút diplomovou práci, když studovala literární historii. Přes svého oblíbeného básníka se seznámila s jeho bratrem Otou. Mezi Marií Rút a Otou Ornestem se zrodil cit, z něhož vzešla Ester. V té doby byla již Marie Rút rozvedená a z předchozího vztahu měla dvě dcery. Ota Ornest byl potřetí ženatý. Odmítl se opětovně rozvést, proto Ester vyrůstala jen s maminkou a sestrami.

I když rodiče spolu nežili, svého otce Ester v dětství vídala. Jejich kontakt bohužel přerušila Charta 77, kterou Ota Ornest podepsal, byl vězněn a po propuštění pod dozorem StB. Matka vedla dívku k četbě Ortenových básní, navštěvovaly spolu představení loutkového divadla, kde byly hrány hry přeložené Otou Ornestem. Také Marie Rút podepsala Chartu 77. Poté musela jít pracovat jako lesní dělnice a přidaly se zdravotní problémy. O malou Ester hodně pečovaly její sestry, zejména o jedenáct let starší Svatava. S otcem později vztahy poněkud ochladly. Připravoval ještě Ester na konzervatoř, na zkoušky jí maminka vybrala monolog svaté Jany před soudem od Ortena a Deník Anne Frankové. I přes profesionální přípravu, kterou Ester poskytl její otec, nebyla tehdy mladá dívka na konzervatoř přijata.

Ester tedy nastoupila na střední zdravotnickou školu. Vrozený smyl umění se vcítit do bolesti druhého, vyjádřit laskavé slovo a pohlazení – to vše rozdávala mladá dívka kolem sebe. Po setkání s režisérkou Helenou Třeštíkovou projevila touhu pracovat v televizi, kam byla paní režisérkou doporučena. Mezitím nastoupila Ester na DAMU, kam po absolvování zdravotnické školy složila úspěšně zkoušky. Započala na studiu režie, později přestoupila na herectví. Studia se prolnula i osobním životem. Seznámila se s budoucím lékařem Zdeňkem Janečkem a narodil se syn Kryštof. V té době Ester ještě studovala DAMU, kde měla individuální studijní plán. Účinkovala současně v Divadle Na zábradlí ve hře CABARET, kterou nastudoval Petr Lébl. V době psaní diplomové práce čekala Ester svého druhého synka Cyrila.

Není bez zajímavosti, že nevlastním bratrem Ester Janečkové je herec Jiří Ornest (nar. 1946). Pochází z prvního manželství Oty Ornesta s herečkou Jarmilou Smejkalovou. S bratrem Jiřím spolupracovala Ester jako jeho asistentka při přípravě hry NAHNILIČKO, v níž vystoupili Jan Kraus, Ivana Chýlková a Eva Holubová. Byl to právě bratr Jiří, kdo také vedl Ester namísto tatínka k oltáři.

Od září roku 2005 vídají televizní diváci Ester Janečkovou jako velmi sympatickou moderátorku s laskavým projevem v pořadu České televize POŠTA PRO TEBE. Ester Janečková dokáže projevovat neobyčejně lidský přístup ke všem osudům, které v pořadu zazní, mnohdy se jedná o osudy velmi pohnuté. Současně moderuje také polední pořad pro ženy SAMA DOMA. I když se v současné době věnuje spíše činnosti moderátorské, příležitostně také hraje ve strašnickém Divadle Miriam. Její maminka Marie Rút Křížková stále šíří odkaz svého oblíbeného básníka a strýce Ester – Jiřího Ortena. Předsedá porotě festivalu poezie Ortenova Kutná Hora, podílí se na různých pořadech s literární tématikou a také má velkou zásluhu na založení Společnosti křesťanů a židů.

Zdroj: http://www.fdb­.cz/lidi-zivotopis-biografie/188895-ester-janeckova.html?PHPSES­SID=cc23d7699b7a05ad­fb96a7bae61d8a07

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek