Rule

Energeticky soběstačný dům?

Zdravíčko přátelé,
není tomu tak dlouho kdy jsem v televizi viděl v jednom z pořadů člověka který představoval svůj dům, který by se dal nazvat „Energeticky soběstačným domem“ který si dokázal vyrábět svou vlastní elektřinu, byl vytápěn převážně sluncem, které svítilo na okna která byla postavena v úhlu při kterém se dům dokázal zateplit, dokonce si tam i pěstoval vlastní ovoce, zeleninu a používal tuším přefiltrovanou dešťovou vodu. Bohužel si již nepamatuji v jakém pořadu jsem mohl něco takové vidět, ale velmi by mě to zajímalo.
Tudíž se ptám, zda někdo z vás tento pořad také neviděl a nedokázal by mi říci, jeho jméno. Popřípadě jména některých pořadů ve kterých by se podobné téma mohlo objevit. (Pouze české pořady.)

Děkuji za případné odpovědi.

Odpovědi
Smode

TV nesleduji. Nicméně podle toho co píšeš se nejspíš jedná o tzv. plusový dům. Jám jsem v domě tzv. pasivním a za vytápění utratím v průměru měsíčně kolem 400,–Kč, což je pakatel. Když je v únoru venku celý den sníh a začne být třeba na půl dne slunečno tak se vytápění úplně zastaví a pokud nestáhnu rolety mám teplotu uvnitř odpoledne klidně 26st.C. Ovšem že by se dalo u nás v ČR vytápět jen sluncem při nějakých 40ti slunečných dnech ročně které jsou navíc převážně v létě tak na to zapomeň :)
Plusový dům je ještě lepší než pasiv, ale pořizovací cena je daleko vyšší (elektřinu i teplo vyrábí solární panely, teplo přes noc skladováno v akumulačních nádržích, voda ze studny, čistička). Nejsi připojen k žádné energetické společnosti, ale za ty technologie dáš tolik, že je levnější se připojit (alespoň za dobu Tvého života se to stejně nevyplatí). Levné technologie s vysokou účinností sice existují ale nejsou (záměrně) na trhu.

Válek Petr

Michael Reynolds

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Michael_Re­ynolds
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=KT3j38-i2yM
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1093836883-na-plovarne/211522160­100025-na-plovarne-s-michaelem-reynoldsem/