hapiky

Důležitým činitelem lidstva je morálka. Je výsadou pouze lidské společnosti?

Je možné, že nějaká dřívější morálka už není morálkou dnešní? Nemyslím tím morálku možných jiných světů.

Nejlepší odpověď
annas

„Morálka nepochází od Boha, mají ji i zvířata“

"Tuto větu pronesl Frans de Waal, odborník na primáty, v knize Bonobo, Bůh a my, aneb Pouta, která osvobozují. Status zvířat, živých „ nul „ , je celosvětově neuspokojivý, vlci se démonizují, holubům se hanlivě přezdívá „létající krysa“, třebaže i oni tvoří biodiverzitu.

Některé západoevropské parlamenty již živým tvorům přiznaly status „ živého tvora obdařeného citlivostí, empatií, schopností milovat své bližní, psychicky a fyzicky strádat, pocitˇovat bolest „ , stejně jako nadtvor – člověk. atd.

Andrea Kostlánová

Zdroj: https://kostla­nova.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=441331

Otázek na téma morálka bylo již několik. Je jasné, že se liší pohled na morálku u jednotlivých národů, stejně tak se morálka vyvíjí, v současnosti víc uvolňuje.

Již po několíkáté opakuji, že stále by mělo platit Desatero – pro nevěřící Sedmero.

Gabriel Laub „Morálka je souhrn předpisů, které část lidí nedodržuje proto, že je neuznává. Kdežto většina je uznává proto, že je nedodržuje.“

Další odpovědi
Drap

Morálka je jen souhrn uznávaných a dodržovaných pravidel. Lidstvo a společnost se vyvíjí ať už k lepšímu či horšímu a společně s tím se mění a vyvíjí i morální pravidla.

Kepler

Ano, je to jen lidský pojem a vyvíjí se podle potřeby. Co bylo morální v antických dobách nemusí být morální dnes. Co je morální pro Asijce, nemusí být přijatelné pro Evropana.

zjentek

Není to tak dávno, kdy morálka byla výsadou také i žen. V nedávné minulosti se samy za své pohlaví přirozeně styděly a proto se jevily jako cudné. Vypadá to, přirozenost lidské rasy bude zásadnější, než její morálka ;)

ivzez

Ano, morálka je výsadou lidské společnosti,
morálku si vytvořili lidé.

Spolu s vývojem poznání i lidstva se vyvíjí i morálka.
Ne všechno, co bylo přípustné dříve, je přípustné dnes.

A naopak → něco z toho,
co bylo dříve nepřípustné, je dnes zcela běžné.
(Nesezdaní partneři, nemanželské děti, … )

_________

Poznámky (osobní názory, nikomu je nevnucuji):

Podle mne zvířata morálku nemají. Jednání některých druhů zvířat
nám může připomínat morálku, ale podle mne jde o pudové jednání.

Morálka není činitelem lidstva, nic není činitelem lidstva.

Morálku nedal lidem Bůh,
lidé si ji vytvořili pro život ve společenství.

SoraZar

Když opravdu pomineme existenci jiných světů… a zůstaneme na matičce Zemi, slovo morálka a vše, co všeobecně zahrnuje, je výplodem lidstva. Ale pojmy dobro a zlo v sobě má každá živá bytost a nesouvisí s tím, jestli chodí po dvou nohách a nosí sukni nebo oblek. Myslím, že určité povědomí o tom, co se má a nemá v sobě mají zakódované i zvířata. Člověk si to ale u nich vykládá jako instinkt, volání přírody… Neuvědomujeme si, že my máme totéž, jen jsme to jinak pojmenovali a víc než často to ignorujeme. A říkáme tomu civilizace.