zenda

Lze družstevní byt darovat formou darovací smlouvy? Pokud ano, má na byt nárok v případě rozvodu i manžel?

Dobrý den, chci se zeptat – zda lze družstevní byt darovat formou darovací smlouvy.
Pokud ano, má na byt nárok v případě rozvodu i manžel?
Svůj byt by chtěla pouze na mne přepsat má příbuzná.
Děkuji za odpověď …

Nejlepší odpověď
Pepa25

Samozřejmě, že lze darovat i „družstevní byt“ (podíl v bytovém družstvu), ale samozřejmě pokud máte s manželem společného členství, tak AŽ po vypořádání SJM. V SJM je byt není pouze pokud byl „napsán“ jen na vás už před uzařením manželství nebo jste si SJM vypořádali/zú­žili/zrušili.

Zdroj: https://www.e­pravo.cz/top/clan­ky/druzstevni-byt-jako-soucast-spolecneho-jmeni-manzelu-113287.html

Schluker

Doplnim pepu. V pripade, za vem nekdo daruje byt/podil, tak ten pak nespada do SJM. Dary a dedictvi jsou vylucnym vlastnictvim toho ktereho z manzelu.

zenda

Děkuji …

Pepa25

Děku Schlukerovi za doplnění, původní otázka vyznívala, že tazatelka chce darovat byt, ne že má být obdarovaná. Obdržený byt samozřejmě do SJM nespadne.

zenda

Děkuji …

marci1

Lze a pokud to bude dar výlučně pro tebe, tak manžel nárok po rozvodu nemá.
Pokud nemovitost jeden z manželů zdědí, není součástí SJM. Právě tak, pokud jeden z manželů obdrží nemovitost DAREM a v darovací smlouvě je uvedeno, že je to DAR výlučně pro něj a ne pro oba manžele. Stejně tomu tak je, pokud by například rodiče jednoho z manželů uhradili celou kupní cenu nemovitosti. Byt by se stal majetkem pouze jednoho z manželů, jehož rodiče tak učinili, pokud by ovšem rodiče nerozhodli, že obdarovávají oba manžele. Pak by nemovitost spadala do SJM. 🙂
https://www.re­alitymorava.cz/re­alitni-zpravodaj/2262-darovani-nemovitosti-vlastnene-ve-spolecnem-jmeni-manzelu-vse-co-byste-meli-vedet

zenda

Děkuji …