FikeCZ

Dotaz na bootovani OP z Disku.

Stahl sem si Linux Ubuntu v ISO…chci si s tim jenom pohrat podivat se co tam je a tak…aniž bych mazal Win..Ted akorat nevím jestli vypalit celej ten iso soubor a pak mu nastavit bootovani z CD Rom ..nebo jestli jenom obsah toho ISA.. :( Poradite?

Nejlepší odpověď
Reuef

pokud si to chces jenom „osahat“ tak si stahni jenom nejaky virtualizacni nastroj – napriklad primo od Microsoftu Virtual PC nebo od jiny firmy VM Ware…ono ti to nasimuluje pod Windowsama novej pocitac a tam si muzes nainstalovat jakej chces system bez toho abys ohrozil stavajici

v tomhle pripade to nemusis vypalovat vubec a bude ti stacit jenom napr. Daemon Tools nebo ti to dovoli namountovat primo v tom softwaru..jinak kdybys to chtel fakt vypalit tak si ten ISO soubor otevri v tvym vypalovacim softwaru – mel bys tam mit polozku Vypalit z obrazu nebo neco takovyho…
mrkni dystak na clanek nize :

Zdroj: http://techne­t.idnes.cz/vir­tualni-pc-jak-udelat-z-jednoho-pocitace-dva-fow-/software.aspx?c=A090410­_151928_softwa­re_vse

Další odpovědi
Michal Kole

Musíš si vypálit iso a pak nastavit bootování z CDROMU

Hlavně nedávej volbu instalovat !!! až ti linux z CD nastartuje.

I když linuxy někdy bývají k Windows milosrdné a vytvoří si další oddíl a vytvoří boot manager tak si při startu můžete vybrat zda chcete linux nebo Windows.

anonym

Ahoj. Takže jsi již stáhl iso soubor a teď ho vypal na cd, nezapomeň zvolit při vypalování „jako iso“, nikoliv jako obyč data. CD funguje buď jako instalační disk nebo jako „live CD“, to znamená, že se dá celý systém spustit bez jakékoliv instalace. Všechno bude fungovat kromě ukládání dat. To je právě dělané aby si to mohli lidi vyzkoušet a „osahat“. Potom při naběhnutí až se zeptá co chceš, tak zvol „try“ namísto „install“.
Jinak se dá taky místo CD použít i flash disk. Informace jsou zde:
https://help.u­buntu.com/com­munity/Installa­tion/FromUSBStick

led

inštalačný Linux Ubuntu pri bootovani dáva možnosť vybrať si, či použijete tzv Live Ubuntu – tj systém sa nahrá do RAM a neinštaluje. Pri reštarte alebo vypnutí takto nahrané Ubuntu sa zruší z pamäti RAM. Doporučujem najprv si vyskúšať túto variantu. V tomto prípade sa vám doterajší operačný systém neporuší.