annas

Dostali jste někdy originální dar, který vás udivil, případně zaskočil?

Jistě znáte záludný danajský dar, Pandořinu skříňku, ale najdou se i jiné dary.

Nevšední dar dal své manželce k narozeninám jeden učitel. Věnoval jí větu „Mám tě rád“, kterou přeložil do 112 jazyků a dialektů.

Originální dárek věnoval muž své ženě k 40. výročí svatby. Byla to kniha, do které po celou dobu manželství zaznamenával každou hádku s ní. Ukázalo se, že za celou dobu se pohádali 7703krát – kvůli jídlu,
pozdnímu návratu domů, kvůli dětem, kvůli tomu, že žena neměla co na sebe atd.

Nejlepší odpověď
quentos

křečka k osmnáctinám od spolužačky. Nemám ke hlodavcům příliš vztah, takže skončil u tatínkova kolegy coby potrava hadovi ;{)>

Další odpovědi
martina1

Chudák křeček:-)My jsme loni dostali,nebo spíš naše děti,malého poníka.Známí je chovají a my k nim jezdíme se na nich povozit.Loni se jen tak zeptali,jestli nechceme hříbátko.Samozřejmě naše holka jásala,že jo.Já to brala jako legraci,o to větší bylo mé zděšení,když před jejími narozeninami volali,ať chystáme stání.Naštěstí kousek nad námi bydlí manželovi rodiče,kteří mají hospodářství,tak je Karamelka tam a my pouze kupujeme vitamíny a "přispíváme"na krmení.Na podzim musíme obstarat sedlo a budou se moci děti vozit.Jinak v práci při kulatinách chystáme každému krabici,ve které je počet věcí,které nějak vystihují prožité roky.Například 40 věcí ke 40.narozeninám­.Fotky ze společných akcí,šampon na plešatost,kolá­že,básničky,…teď mě víc nenapadá.Vždy se sejdeme a každý něco vymyslí.Loni šel do důchodu náš údržbář,který vždycky nadával,že jezdí se starým kortoučem,tak dostal úplně nový plný hnoje,vidle a hrábě.A podobné kravinky vymýšlíme

pekynka

Mé matce věnoval švagr – sklenář, obrázek a v něm zasazený posudek mé matky – údernice od ředitele fabriky, ve které léta pracovala. Je to psáno socialistickou matlaninou- soudružka je kandidátkou na cenu ministra energetiky za plnění nějaké pětiletky zúčasní se s obětavostí každé mimořádné směny, aby se přiblížila cílům schváleným na sjezdu KSČ a podobné žvásty. Naši se rozváděli, mamka potřebovala posudek pro soud aby nás dostala do péče a byla tam tak přechválená, že normálnímu člověku by došlo, že na naší výchovu jí nemůže zbýt ani trochu času.Svůj účel to asi splnilo. Podotýkám, že nebyla v KSČ, ale své si pro soudruhy odmakala, alespoň ji řádně dokázali ocenit. Asi i dřív to bylo o charakteru nadřízených. Dodneška řveme smíchy, když to čteme, ale matka 73 let je na to řádně pyšná.

annas

Martino, odkud jste. Zaujal mě výraz kortouč. Co to přesně je?

martina1

Já jsem rodačka z Vrchlabí a i teď bydlím stále v Krkonoších.Kor­touč nebo kolečko.Vozí se s ním písek nebo tráva,cokoli je potřeba.No,v Praze na škole jsem měla často problém,protože si myslím,že nářečí už nepoužívám,ale na některé výrazy byla moje třídní vysazená.Jako například na sběračku.Správně se prý jmenuje naběračka na polévku.

annas

Podle kontextu byl můj odhad správný – kolečko. Jen jsem se chtěla ujistit. U nás se víc používá místo naběračky šufánek. Některé nářeční výrazy jsou zajímavé. Kdybych nečetla dál kontext, nevěděla bych, co výraz znamená.