zjentek

Dosáhnete na průměrnou mzdu?

Když průměrné mzda v republice před deseti lety činila 15.000kč, tak „lidé“ brali devět hrubého. Dnes, když průměrná mzda činí cca 26.500kč, tak titéž „lidé“ berou patnáct hrubého. Zlepšuje se to?

Nejlepší odpověď
Drap

Jako důchodce, nemám ani polovinu

Další odpovědi
bububabu

Kdy jako před lety činila průměrná mzda 15 000kč ? Vždyt ani polovina národa nemá doted těch 15 000!!! To je zase jen kasání se před cizinou že na to taky máme a že nejsme žádní chudáci. Spočítají několik ředitelů, doktorů, bankéřů, politiků a pak z toho vytáhnou průměr!

dudu

V době kdy jsem odcházel do penze můj měsíční plat činil téměř čtyřicet tisíc hrubého /rok 1990/. Dnes je pochopitelně moje i manželčina penze výrazně nižší, ale přesto nám umožňuje nejen slušně vyžít, ale průběžně si i něco spořit.
Pamatujeme též na dobu, kdy až se v den „D“ rozloučíme, bude ten druhý z nás mít možnost nadále žít a posléze odejít důstojně. Naše dospělé děti jsme vychovali ke slušnosti a snad do života i dostatečně zaopatřiii.

anonym

Ano i ne. Nyní jsem na dlouhodobé PN, ale byl mi zvýšený plat aniž bych chodil do práce.

led

Netýka sa náhodou priemerna mzda hrubej mzde pred odvodmi?
Príjmové nožnice (ak pozriete ako graf) sa stále viac otvárajú v porovnaní priemernej a reálnej mzdy.

johana 56

Průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků (vč. příplatků za přesčas, odměn, náhrad mzdy atd.) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Výsledky strukturálních výdělkových statistik, kdy jsou k dispozici údaje o výdělcích jednotlivých zaměstnanců, uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší, než je celostátní průměr.

Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení; to znamená, že polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián. Na rozdíl od průměrné mzdy, která je vypočtena na základě podkladů z podnikového výkaznictví, je medián nutné odvozovat ze statisticko-matematického modelu na podkladě výběrového šetření, protože podnikové výkazy obsahují jen agregované údaje za celý podnik nebo organizaci.

https://www.czso­.cz/csu/czso/cri/pru­merne-mzdy-3-ctvrtleti-2015

anonym

Když byla průměrná mzda 15000, tak já bral 5–6 tisįc čistęho.
Dnes beru 10–11 čistého, takže NIKDY jsem se k ní nepřiblížil.Dělník si nikdy tolik nevydělá, protože kapitalismus je o VYKOŘISŤOVÁNÍ ČLOVĚKA ČLOVĚKEM, což jsem se v každęm zamėstnání denně přesvėdçoval.

Hans51

To bububabu:

Průměrná mzda je aritmetickým průměrem, proto je na tuto hodnotu nutno takto nahlížet. Pokud se totiž i jeden jediný údaj od ostatních značně odlišuje, výsledek je tím chtě nechtě ovlivněn.

Dám příklad. K večeři sníte celé grilované kuře a já večeřet nebudu. V průměru jsme oba snědli půlku, měli bychom tedy býti nasyceni, nicméně já budu mít hlad a Vy budete pravděpodobně přejedená 😉

Luxx

… a proto se má pro objektivnost informace uvádět medián a ne průměr

Hans51

V případě mzdy zcela jistě. Ale pak by se nejednalo o průměrnou mzdu, ale o medián mzdy v ČR, což je něco jiného.