Doporučili byste mi značku zavíracích nožů?

Zdravím,
Doporučili byste mi kvalitní značku nožů, kterou lze v ČR sehnat od oficiálního distributora? Popřípadě vaše zkušenosti?

Doplňuji:
Značka Victorinox je dobrá, jen přemýšlím, jak moc je tento nůž odolný a zda ho lze použít i k sebeobraně.

Nejlepší odpověď
gecco

Victorinox…
Stačí téměř na vše – pokud umíš s nožem zacházet…
😉
Nebo nože ´zahrádkářské´ – třeba dobře vybroušený očkovací nůž je vynikající na kuchání ryb či drobných zvířat…
😉
Jinak musíš dodat potřebu – k čemu jej chceš…
😉
_____________­________________________­______________
Victorinoxy odolné jsou – jen – musíš znát jejich meze, umět s nožem zacházet znamená i respektovat jeho možnosti…
___
Sebeobrana (toho jsem se ´obával´) – žádný nůž není vhodný k sebeobraně, protože ten, kdo na tebe nůž vytáhne, s ním, pravděpodobně, umí i zacházet…
Ty jsi v nevýhodě – neumíš to (sorry, jinak by ses neptal 😉 a vytahuješ jej jako druhý (jinak téměř jistě nejde o sebeobranu).
Kdo umí použít nůž, ani jej – k sebeobraně, nepotřebuje – stačí mu ´kreditka´, klíče od bytu – nebo třeba i jen list papíru…
___
Pokud jde o nože – kup si základní Victorinox, úplně nejlevnější (pravděpodobně jich při testování několik zlomíš – a používej kvalitní kožené rukavice, at se zbytečně nepořežeš). A zkoušej…
Nejdůležitejší je umět nůž naostřit (pro daný účel – jinak pro štípání dřeva, jinak pro stahování kůže…). Vždycky měj nůž ostrý…
___
Pokud jde o sebeobranu – navštiv nějaký dobrý kurz, protože primárním uměním je nedopustit, aby k ohrožení došlo (to jsou zejména znalosti – psychologie, sociologie, taktika) – vše další už je řešením neukočírovaného problému.
Pokud lze, je dobrým řešením útěk.
Pokud nelze, pak teprve nastupují nějaké hmaty a chvaty a hrubá síla (a nástroje – obušky, nože, kasry, paralyzery, střelné zbraně…).
Ale pořád je lepší využít nechopnosti útočníka (např. něco jako KrawMaga).
Teprve jako poslední lze použít protiútok – pak ale musí být brutální a masivní, abys útočníka odrovnal (třeba Musado – i k tomu se lze, při prokázání slušných znalostí, byt v podstatě nelegálně, dostat). Bohužel – brutální a masivní protiútok už mnohdy nelze ohodnotit jako sebeobranu…
___
Asi si myslíš, že jsem ti neporadil – ale jestliže si to ještě jednou přečteš a aspon zkusíš použít, zjistíš, že jo…
😉
___
Zpět k nožům – jedním z mých nejoblíbenějších je podobný tomuto – http://www.noze-shop.cz/noze-houbarske/houbarsky-nuz-baladeo , délka čepele cca 5 cm, při dostatečné pozornosti (mé) s ním dokážu nakrájet i svíčkovou na steaky…
😉
Existují i oboustranně broušené lovecké nože – ale ty určitě nikdo nevyhodnotí jako „sebeobranné“, jsou to nože určené k ulovení…
Pěkné…
Ale nebezpečné – zejména pro majitele…
😉

Další odpovědi
Lamalam

Hodně kvalitní nože dělají firmy Walther, Boker Magnum nebo Fox. Táta i manžel mají nože Walther Black Tac Tanto Pro a odolné prý jsou.

Nože Victorinox kvalitní jsou, sama jeden mám (typ Spartan), ale k sebeobraně bych ho asi nepoužila. Obecně nepovažuji kapesní zavírací nůž za vhodnou zbraň k těmto účelům a když už, tak pořádný. Kapesním nožíkem odhodlaného útočníka neodstrašíš. Když dojde na píchání, musíš mít jistotu, že útočníka jedním zásahem zastavíš a to u tohoto typu nože nemáš zaručeno.

Kepler

Těžko doporučovat značku, když jich jsou tisíce. Pro běžné účely zcela postačí ty v cenové kategorii několika set korun, pro fajnšmekry existují proslulé švýcarské značky, které jsou cenově o řád výše. Dost se dozvíš na https://www.kapesni-noze.cz/ , jsou tam i články. Nebo si sám najdi recenze zákazníků na e-shopech.

pepe88

Jedině Bajonet je to nesmrtelný nůž.

Klaproth

Victorinox je klasika, ale jsou to pořád jenom vreckové nožíky. Taky jsem jeden míval, ale kde je mu konec. Na houby nosím nůž Dukla, který jsem jako dítko dostal od dědy. Pro ostatní účely používám zavírací nožik Boker Magnum Queen, zatím vydržel naprosto včechno – i štípání třísek na podpal.

Nůž v sebeobraně je velmi ošemetná záležitost. Malým nožíkem útok nezastavíš, velký nůž vyžaduje ohromné odhodlání a razanci. Pokud na to mentálně nemáš, je po tobě.

Emefej

Kvalitních zavíracích nožů je dost. Já používám Gerber Bear. Je v podstatě nezničitelný a zatím vydržel absolutně všechno.

Nůž v sebeobraně – raději ne. Na to musíš mít koule.

mvk

Nebavím se o sebeobraně.

Lehký a odolný zavírací nůž za slušnou cenu je Gerber Paraframe (pro chlapa velikost II a doporučuju prostě jen nerez s hladkým ostřím). Victorinox je spíš multitool než nůž a když tak doporučuju aspoň řadu 111 mm se zamykáním čepele, podle mne nejlíp Outrider.

Kepler

gecco: ogaro, čoveče, z tebe de strach. To fšecko ses naučil už ve Valašském království, nebo tě k tomu donutil až ten drsný Prágl?

gecco

Koukal ses na ten odkaz?
I v Praze a jejím okolí chodím na hříbky… No – spíš na houby – ale nosím plné košíky a furt žiju…
😉
BTW – strach? – ze mně? – obtloustlého plešatého strejce?
I moje kaktusy už mne popichují…
😉

Kepler

Jo, na ten odkaz jsem se koukal. Pravda, vypadá to, že na houby se skutečně hodí. Ale na to skutečně stačí i ta rybička. I plešatý strejda zažene nasraného cigána, když to s nožem umí, že jo?

Lamalam

U nás na houby chodíme s tímhle: http://www.hor­nbach.cz/shop/Skl­adaci-kosa-Freund-cepel-kosy-60-cm/3820831/ar­tikl.html

gecco

Lamalam – taky bych ji tady někdy využil- třeba na václavky…
😉

Lamalam

Na václavka jedině s http://www.agro­centrumzs.cz/pro­dukty/produkty/kom­bajny/mf-delta

gecco

Lamalam – nestraš, nebo přijedu…
😉

Radius

Jinak já jsem nedávno koupil (na chatu – Křivoklátsko) nůž Mikov Rybička (za 79), potěšil mě – vzpomínka… Také tam u Alza mají pozlacenou v dřevěné krabičce (za 4500), ale já koupil tu obyčejnou, na chatě se bude hodit…

gecco

Jo jo, Rybička je klasika, mám dojem, že to byl první nůž, jímž jsem se, tak před 46 lety, pořezal ´na šití´…
😉

Klaproth

Rybiška byla pro děcka, my tvrďáci jsme měli její větší sestru Duklu.

Radius

Koukám, že existuje stránka: rybicka.cz a tam jsou další nože, vyhazovací, vrhací. Zaujalo mě, že se klasická Rybička vyrábí už 100 let… a že nabízejí i lovecké, rybářské, sportovní, pouzdra, a další. Já se o nože moc nezajímám, ale ta stránka je zajímavá…

Emefej

Nůž rybička je slovenský vynález – Sandrik Dolné Hamre.

Radius

Jinak jsou tam (rybicka.cz) i vyhazovací nože Predator a další…nemají tam jen ty rybičky…